Anasayfa » Dershane Krizi
Özel Dosyalar

Dershane Krizi

Zaman, 14 Kasım 2013 tarihli, "Eğitime Büyük Darbe" başlıklı haberde, AK Parti hükumetinin dershanelerin kapatılmasına dair aldığı kararı sert bir biçimde eleştirdi.
Bir dönem FETÖ'nün yayın organı olan Zaman Gazetesi, 40 bin yeni öğretmenin atanmasının önünü açacak olan ve de dershanelerin özel okullara dönüştürüleceği 2013 yılındaki yasa tasarısını "eğitime darbe" olarak değerlendirdi. Gazetenin sert tutumu, zamanla iktidara karşı bir iftira ve karalama kampanyasına dönüştü.

2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinin dershanelerle ilgili yeni bir kanun tasarısı hazırladığı haberleri üzerine FETÖ’ye bağlı Zaman gazetesi 14 Kasım 2013’te “Eğitime büyük darbe” manşetiyle çıktı.

Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı 25 Kasım 2013 tarihinde, köşesinde “Başbakan’a açık mektup (Tarihe kısa bir not düşmek için)” başlıklı bir yazı yazdı. Dumanlı’nın kaleme aldığı yazı,”Yeri geldiğinde karşı çıkmak dürüstlüğün göstergesidir, her şeye doğru demek, takiye emaresidir. Madem insanlar civanmert bir eda ile size, “Bu yanlıştır…” diyor, onlara kulak vermek bir nakise değil fazilettir. Halk sizden bunu bekliyor. Aksi takdirde açılan yarayı tedavi etmek, değil on yıl, sonsuza kadar sürecektir. Değer mi Allah aşkına?” şeklinde son eriyordu.

“Eğitime büyük darbe” manşeti

Konu ile alâkalı olarak Zaman gazetesi, “Eğitime büyük darbe” manşetiyle çıkarken, taslağın bir torba yasaya eklenerek Meclis’in gündemine getirilmesi planlandığını öne sürdü. Gazete, taslak yasalaşırsa, dershaneler ve bütün etüt merkezlerinin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bitiminde kapatılacağını, karara uymayanlara 500 bin liradan başlayan astronomik cezalar verileceğini savundu.

Screenshot_3
Zaman, 13 Kasım 2013 tarihli, “Böyle Bir Yasa Darbe Döneminde Bile Uygulanamadı” başlıklı haberinde, hükumetin dershaneler konusundaki politikasını eleştirerek gerilimin artmasına yol açtı.

Milli Eğitim Bakanlığı yalanladı

Milli Eğitim Bakanlığı, yazılı bir açıklama ile “dershanelere para cezası uygulamak, sıkı yönetim uygulamarı, maddi yaptırım getirileceği” gibi iddiaları içeren haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Haberlere “yalan unsurların monte edildiğini” savundu. Bakanlık, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi için çalışmalar yürütülürken, kimsenin mağdur edilmemesi için hassasiyet gösterileceğini vurguladı. Açıklamada, özel okula dönüşüm için teşviklerin öngörüldüğü, çalışmanın da olağan yasama sürecinden geçeceği belirtildi.

Kaynaklar

Al Jazeera – Cemaat ile Hükûmet Arasında Dershane Gerilimi

t24 – MEB’den Zaman’a: ‘Eğitime büyük darbe haberi’ alenen yalan ve kıştırtıcı’

Kategoriler