Anasayfa » Delilleri kaçırmaya çalışan FETÖ’cü profesöre 22,5 yıl hapis istemi
FETÖ'de Bugün

Delilleri kaçırmaya çalışan FETÖ’cü profesöre 22,5 yıl hapis istemi

Delilleri yok etmeye çalışırken görüntülenen FETÖ’cü profesör hakkında 22,5 yıl hapis cezası talep edildi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan eski Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Tanç hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 25 sayfalık iddianamede, sanığın evindeki aramada bir kitabın giriş kapağının altına yapıştırılmış, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e ait 2 fotoğraf ele geçirildiği bildirildi.

Delilleri yok etmeye çalıştı

Gözaltına alınmadan önce bazı delilleri çöp kutusuna atarak yok etmeye çalıştığı belirtilen sanığın iş yerinde Gülen’e ait ses kayıtları, kitaplar, “Fetullah Gülen samimi” yazılı gazete parçası ve Gülen imzasıyla Tanç’a yazılan mektubun ele geçirildiği anlatılan iddianamede, Tanç’ın delilleri attığı çöp kutusundaki aramada ise üzerinde “Yeni Ümit İlimler ve Kültür Dergisi” ibareleri yazılı metal görünümlü USB ele ele geçirildiği aktarıldı.

Bank Asya’daki hesabını aktif kullandı

İddianamede, Tanç’ın Bank Asya’daki hesabını 17 Aralık’tan sonra da aktif kullanmaya devam ettiği belirtilerek “Kemal” kod adlı gizli tanığın ifadesine de yer verildi. “Kemal” kod adlı gizli tanık, Tanç’ın üniversitede FETÖ’nün en önemli mensuplarından biri olduğunu ve üniversitede himmet işlerinin organizasyonunu yaptığını anlattı.

Elebaşı Gülen ile görüşmek üzere ABD’ye gittiği tespit edilen, delilleri karartmaya çalışırken güvenlik kameralarınca görüntülenen ve örgütün eski “Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi imamı” olduğu belirlenen Tanç’ın, “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: AA

Kategoriler