Anasayfa » Danıştay Saldırısı
Cinayetler

Danıştay Saldırısı

Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen tarafından kışkırtılan Alparslan Arslan Danıştay’ı basarak 1 üyeyi öldürüyor 4’ünü ise yaraladı.

Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen tarafından kışkırtılan Alparslan Arslan 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay’ı basarak 1 üyeyi öldürüyor 4’ünü ise yaralıyor. Davaya bakan FETÖ’cü savcı Ali Fuat Yılmazer cinayetin arkasındaki isimleri karartıyor. “Türban yasası” bahanesi ile işlenen cinayet toplum içinde muhafazakar kesimi zan altında bırakmayı hedefliyordu. 

Danıştay saldırısı diye bilinen saldırı, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay 2. dairesine Alparslan Arslan adlı saldırganın gerçekleştirdiği silahlı saldırıdır. Saldırıda Mustafa Yücel Özbilgin adında Danıştay üyesi öldü, 4 üye ise yaralandı.

1
Saldırının Hürriyet Gazetesi’ndeki haberi

Saldırının görünen gerekçesi, Danıştay 2. Dairesi’nin 26 Ekim 2005 günü türbanla ilgili verdiği (okul bahçesinde bile giyilemez) kararıydı. Saldırının faili Alparslan Arslan saldırı sonrasında kaçmaya çalışırken Danıştay’da görevli polis memurları tarafından yakalanmıştır.

2
Saldırının faili Alparslan Arslan

Alparslan Arslan aynı zamanda 11 Mayıs 2006 gününde Cumhuriyet Gazetesine yapılan bomba atma saldırısını da gerçekleştiren kişi.

Screenshot_3

Danıştay Saldırısı’na ilişkin dava 13 Şubat 2008’de karara bağlandı. Davanın Ergenekon davası ile birleştirilmesi amacıyla bu karar 17 Aralık 2008’de bozuldu. Danıştay davası, 18 Mayıs 2009 tarihinde Ergenekon davası ile birleştirildi.

Yapılan çapraz sorguda Alparslan Arslan, yakalandığında aracında bulunan ve Akit gazetesinde yayınlanan ve Danıştay üyelerini türbanla ilgili düzenlemenin sorumlusu olarak gösteren “İşte O Üyeler” manşetini kendisine Fethullah Gülen’nin yeğeni Kemalettin Gülen’in verdiğini iddia etti. Azmettirici olarak suçlanan Gülen 26 ve 28 Temmuz 2011 tarihlerinde Silivri’deki mahkemede iki gün boyunca tanık olarak dinlendi.

4
Akit gazetesinin türban aleyhine karar veren Danıştay üyelerini manşetten teşhiri

Tutuklu sanıklardan Erkut Ersoy 116. Duruşmada Alparslan Arslan’a “Neden bu saldırıyı yaptın” diye sorduğunda Arslan “Beni Fethullahçılar yönlendiri, pişmanım” diye yanıt verdi.

3
Tutuklu sanıklardan Erkut Ersoy

Fethullah Gülen’nin yeğeni Kemalettin Gülen ile tetikçi Alparslan Arslan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden sınıf arkadaşı ve Gülen de ifadesinde bunu kabul etti.

Alparslan Arslan 19, 20, 22 Ekim 2009 tarihlerinde Silivri’de 3 gün boyunca yapılan çapraz sorgusunda Gülen’i yalanladı. Arslan, Işık Evleri’nin sorulması üzerine “Cemaatin evlerinde benim kalmışlığım da var. Gidip gelmişliğim de…” dedi.

Şu an Hrant Dink’in katledilmesinde birinci derece sorumluluğu tespit edilen ve cezaevinde olan FETÖ üyesi polis amiri Ali Fuat Yılmazer’in, Danıştay saldırısı olduğu dönemde Ankara’da görevli olması ve Danıştay soruşturmasına bakması da bir başka FETÖ bağlantısı.

afy
FETÖ’cü Ali Fuat Yılmazer

Gülen Arslan’la en son 2005’de görüştüğü yönündeki iddiasını devam etse de saldırının olağan planlayıcıları içinde bir numara olarak kendisi görünüyor.

Kaynaklar:

Vatan – Gülen’in Yeğeninin Sözleri Damgasını Vurdu!

Sabah – Danıştay saldırısında Gülen İzi

Sözcü – Danıştay suikastı dosyası açıldı, şüpheli CEMAAT

NTV – Arslan Cumhuriyet’i Bombalayan Kişi

Kategoriler