Anasayfa » Danimarka’da FETÖ tehlikesine karşı uyanış başladı
FETÖ'de Bugün

Danimarka’da FETÖ tehlikesine karşı uyanış başladı

danimarka-feto-

6 özel okulun FETÖ tarafından yönetildiği belirtildi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), dünyanın farklı ülkelerinde varlığını sürdürebilmek ve derin kadrolara sızabilmek için eğitim-öğretim faaliyetlerini maşa olarak kullanıyor. Özellikle ABD’deki Charter Ağı ile örgütün varlığını artırmak ve finansal gücünü katlamak için eğitimi nasıl suistimal ettiğini özel haberimizde anlatmıştık. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her ülkeye özel dosyalar göndererek “Koynunuzda beslediğiniz yılan bir gün sizi de sokar” mesajı vermişti. Buna rağmen, Avrupa ülkelerinin çoğu, gerçekleri görmezden geldi. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde FETÖ tehlikesine karşı geç de olsa uyanış başladı. Alman basınının  FETÖ ile ilgili yayınladığı haberden sonra, Danimarka‘dan da hamle geldi.

danimarka-feto

Danimarka’da FETÖ endişesi

Danimarka’nın ünlü gazetesi Berlingske, FETÖ ve elebaşı Fethullah Gülen’in ülkede kontrol altında tuttuğu okulların haberini yazdı. Haberde, ülkedeki 6 özel okulun FETÖ elebaşı Fethullah Gülen tarafından gizemli bir şekilde yönetildiği belirtildi. Ayrıca, ABD’deki FETÖ’ye bağlı bulunan Charter okullarının ihaleye fesat karıştırmaktan 2016 yılında para cezası aldığı da hatırlatıldı. Danimarka Eğitim Bakanı Pernille Rosenkrantz, gazeteye açıklama yaparak, söz konusu okullardan endişe duyduğunu belirtti ve okulları araştırdıklarını ifade etti. Rosenkrantz’ın selefi Ellen Trane Norbyde de endişelerini dile getirerek:

“Hangi ideolojiden olursa olsun başkalarının okullara sızmasını istemiyoruz. Danimarka okulları bağımsız olmalı.” şeklinde konuştu.

Yazıda, okulların FETÖ mensupları tarafından Danimarka’da kurulan Silm isimli bir vakıf bünyesinde faaliyet gösterdiği de belirtildi.

FETÖ’den okullarda not sahtekârlığı

Bunların yanı sıra, Danimarka‘nın devlet televizyonu DR tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma, FETÖ okullarıyla ilgili korkunç bir gerçeği ortaya koymuştu. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan FETÖ bağlantılı Kobenhavns Private Gymnasium isimli özel lisede, öğrencilerin not ortalamalarının bilerek yüksek tutulduğu anlaşılmıştı. Gerçek, bu okulun öğrencilerinin ulusal bazda yapılan mezuniyet sınavlarındaki ortalamaları ile okulda verilen notların ortalamasının arasındaki uçurumla deşifre olmuştu. Söz konusu lisenin öğrencilerinin mezuniyet sınavlarında 5,35 ortalama aldığı, ancak okulun öğrencilere verdiği not ortalamasının 7,12 olduğu kaydedilmişti. DR, FETÖ bağlantılı okulların sistematik olarak not ortalamasını yüksek tuttuğu ve öğrencilerin yüksek eğitim kurumlarına girişini kolaylaştırdığını vurgulamıştı.

KAYNAK: BERLİNGSKE

Etiketler

Kategoriler