Anasayfa » CHP’deki Tuzlukçular
FETÖ ve Siyaset

CHP’deki Tuzlukçular

CHP Milletvekilleri Eren Erdem ve Enis Berberoğlu
Takiye ile kurumlara sızmayı örgütün temel stratejisi haline getiren FETÖ, CHP'ye de bir çok sızma gerçekleştirdi ve partide kendi hegemonyasını kurdu.

Takiye ile kurumlara sızmayı örgütün temel stratejisi haline getiren FETÖ, CHP’ye de sızmayı başardı. FETÖ’ye karşı taviz vermeyen Baykal’ın 2010 yılında “Kaset Operasyonu” ile gönderilmesiyle birlikte, FETÖ partide kendi hegemonyasını kurmaya başladı.

1999 seçimleri öncesi CHP’nin en önemli gündemi Fethullah Gülen’di. “F tipi örgütlenme” üzerinden açıklamalar yapan CHP, Fethullah Gülen’in Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanı olduğunun birçok kez altını çizdi. Ancak o seçimlerde barajı aşamayan CHP meclise giremedi. 2002’de bu kez meclise giren CHP, Deniz Baykal’ın liderliğinde 1 Mart 2003 Tezkeresi’ne karşı çıktı. Türkiye’nin en önemli iki sorunu PKK ve FETÖ konusunda asla taviz vermeyen, kararlı bir duruş sergiledi. Üst aklın Türkiye planlarının önünde engel görülen Deniz Baykal hedefe koyuldu. Baykal’ı siyaset sahnesinden silme görevi Fethullah Gülen’e verildi. 2010 yılında Baykal’ın FETÖ tarafından “Kaset Operasyonu” gönderildiği, bugünkü tanık ifadelerinde de yer alıyor. Baykal’ın gönderilmesinin ardından, FETÖ’nün CHP’yi dizayn etmesinin önündeki en önemli engel kalktı. FETÖ’ye bağlı isimler, CHP içinde bir grup oluşturdu. Eren Erdem, Faik Tunay, Mahmut Tanal bu isimlerin başını çekti. CHP henüz kendi içindeki FETÖ’cülere ilişkin bir özeleştiri ve tartışma yapmasa da, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuoyu CHP’nin bu konuda gerçekçi ve samimi bir değerlendirme yapmasını bekliyor.

CHP’den Zaman Gazetesine Destek

Zaman gazetesinde polis tarafından arama yapılması üzerine, dönemin CHP Milletvekili Oktay Ekşi Ekrem Dumanlı’ya destek ziyaretinde bulundu. Ekşi, FETÖ’nün medya imamı Dumanlı ile yan yana poz verdi.

oktay-eksi-dumanli
Dönemin CHP Milletvekili Oktay Ekşi

Kılıçdaroğlu FETÖ’nün Kanalında

Kemal Kılıçdaroğlu 20 Ekim 2015 tarihinde STV’nin canlı yayın konuğu oldu. Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak FETÖ’nün Kırmızı Kitap’a girmesinden sonra Kılıçdaroğlu’nun STV’ye çıkması, FETÖ’ye ana muhalefet liderinden gelen bir destek olarak yorumlandı.

kilicdaroglu-stv

Mahmut Tanal’dan Bank Asya’yı Savundu

Himmet adı altında örgüte toplanan paraları aklamak için kullanılan Bank Asya’ya kayyum atandı. Bunun üzerine CHP Milletvekili Mahmut Tanal, FETÖ’ye siper olmak için Bank Asya şubesine geldi.

mahmut-tanal
CHP Milletvekili Mahmut Tanal

CHP Bugün Gazetesinin de Yanında

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş kapatılan Bugün gazetesine koştu. FETÖ’nün yayın organı Bugün gazetesinin kapatılmasına karşı çıkan Yarkadaş, FETÖ’nün yanında oldu.

baris-yarkadas
CHP Milletvekili Barış Yarkadaş

Bir diğer CHP Milletvekili Şafak Pavey de Bugün gazetesinin, yani FETÖ’nün yanında oldu.

safak-pavey
CHP Milletvekili Şafak Pavey

Yarkadaş, polis ekiplerini Bugün gazetesine müdahale etmemeleri için ikna etmeye çalışıyor.

yarkadas

FETÖ CHP Genel Merkezi’nde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fethullahçı Terör Örgütü’nün yeni yayın organı ‘Yarına Bakış” partisinin genel merkezinde konuk etti. Kılıçdaroğlu, baskı döneminin yaşandığını iddia ederek, “Bu süreçten mücadele ederek çıkacağız. En karanlık günlerde bu ülke aydınlığa çıkmayı başarmıştır. Yapılacak mücadele hak ve adalet mücadelesidir. Hangi düşünceden olursa olsun, insanlar düşüncelerini özgürce dile getirebilmeliler.” dedi ve FETÖ’ye destek vereceklerini açık açık belirtti.

Ekran Resmi 2016-08-08 16.41.09
CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu eski Zaman Gazetesi yazarı Mustafa Ünal ile birlikte

CHP Milletvekilleri FETÖ Eyleminde

CHP’li vekiller Eren Erdem, Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey ve Barış Yarkadaş Zaman gazetesi için FETÖ tarafından düzenlenen eyleme katıldı.

chpli-vekiller

Kemal Kılıçdaroğlu, Zaman gazetesi ile poz vererek tabanına mesaj veriyor. Kılıçdaroğlu bu hareketiyle, CHP tabanının FETÖ konusundaki mesafeli tavrını kırmaya çalışıyor.

kilicdaroglu-zaman

CHP’li Murat Hazinedar’a ‘FETÖ’ Soruşturması

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın pasaportuna tahdit koyularak, yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Ekran Resmi 2016-08-08 16.43.35
Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar

CHP’ye FETÖ kuşatması Kılıçdaroğlu’na İletildi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hızla çökertilen FETÖ’nün örgüt ağında, CHP liderinin koruması iki polisin bağlantısı tespit edildi. Durum acil olarak Kılıçdaroğlu’na iletildi. FETÖ üyesi polislerin, uzun süredir Kılıçdaroğlu’nun evinin dış güvenliğini için görev aldıkları anlaşıldı. CHP’de milletvekili ve danışman düzeyinde kendilerine yer bulan FETÖ’cülerin, partinin siyasetinde aktif olmak için yoğun mesai harcadıkları da güvenlik raporlarına yansıdı.

Ekran Resmi 2016-08-08 16.47.27

CHP-FETÖ İlişkisini Doğruladı

CHP ile FETÖ arasındaki ilişki, bizzat bir CHP milletvekili, Balyoz davası mağduru Dursun Çiçek tarafından doğrulandı. Bazı CHP milletvekillerinin paralel yapının eylemlerine katılmasını genel merkezin istediğini kaydeden CHP İstanbul Milletvekili Çiçek, TBMM’deki basın toplantısında şöyle konuştu: “Basın özgürlüğü kapsamında, genel merkezin görevlendirmesi ile bir görev olarak oraya gidiyorlar. Yoksa (CHP milletvekilleri) içlerine sinerek gitmiyorlar. Yoksa Paralel Yapı’nın medyası olduğu için orada değiliz.”

Ekran Resmi 2016-08-08 16.48.43

CHP’li Belediye Başkanı’nın Danışmanı FETÖ İmamı Çıktı

KPSS soruşturmasının firari şüphelisi Fatih Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan’ın Büyükçekmece Belediyesi’nini CHP’li Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün danışmanı olduğu ortaya çıktı. Fatih Üniversitesi’nin 2010 yılından beri rektörü olan Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, firari olarak bulunduğu Paris’te 18 Kasım tarihinde görevden ayrılmıştı. Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün firari bir terör örgütü üyesini halen danışmanlıktan çıkarmaması tepki çekti.

Ekran Resmi 2016-08-08 16.50.47

FETÖ CHP’ye Vekil Sipariş Etmiş

FETÖ’nün önemli isimlerinden olan Hazim Sesli’nin ilişkileri deşifre edildi. 9 kişinin tutuklu bulunduğu operasyonlarda ele geçirilen veriler FETÖ’nün ekonomi, siyaset ve finans üzerinde nasıl etkili olduğunu gözler önüne serdi. Gülen’den emir aldığı belirtilen tutuklu Hazim Sesli’nin, CHP’nin milletvekili adaylarının kim olacağına kadar karıştığı belirlendi.

CHP’ye 2007 yılında bir mektup gönderen Sesli, 2003’teki seçimlerde milletvekili olan Osman Coşkunoğlu’nun 2007 seçimlerinde tekrar aday gösterilmesini istemiş. Çoşkunoğlu, Hazim Sesli’nin isteği üzerine aday gösterilmiş. Sesli’nin sahibi olduğu birçok firmanın, ABD’deki Pioneer Academy of Science ve Milkway Education Center Inc. isimli örgüte bağlı paravan şirketlere para aktardığı da tespit edildi.

Ekran Resmi 2016-08-08 16.53.36

CHP Karamanlı Gençlik Kolları Başkanı, FETÖ Soruşturmasında Tutuklandı

Karamanlı CHP Gençlik Kolları Başkanı Nuri Erdem, FETÖ/PDY’nin gerçekleştirdiği darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz ve 16 Temmuz tarihlerinde Facebook sayfasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle çıkarıldığı Tefenni Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Ekran Resmi 2016-08-08 16.57.56

CHP’li Başkandan ‘FETÖ’ Açıklaması

FETÖ/PDY davasının sanıklarından örgütün ‘il imamı’ Ömer Sezgin ile FETÖ’ye bağlı okullarda defalarca görüştüğü iddianamede yer alan Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, bu görüşmelerin seçim kampanyası sırasında ‘oy istemek’ için yapıldığını söyledi.

Ekran Resmi 2016-08-08 17.16.52
CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan

CHP’li Eren Erdem’e FETÖ Fezlekesi

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem hakkında, ‘Karşı gazetesi’ operasyonu çerçevesinde fezleke hazırlanıp TBMM’ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın Özel Soruşturma Bürosu’na gönderdiği dosya üzerinden hazırlanan fezlekede, Erdem’in dokunulmazlığının, “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek” ve “gizli kalması gereken bilgileri ifşa ve yayımlama” suçları kapsamında kaldırılması istendi.

Ekran Resmi 2016-08-08 17.18.35
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem

CHP’li Vekilden FETÖ İtirafı

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, “Her ne kadar parti yönetimimiz inkar etse de 30 Mart seçimlerinde bir ittifak yaptı, FETÖ ile ittifak yaptı. İllerde ve ilçelerde FETÖ’nün çeşitli unsurlarının Cumhuriyet Halk Partisi’yle yürüdüğünü hepimiz gördük” dedi.

Ekran Resmi 2016-08-08 17.20.34
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler

CHP’nin Reklam Filmine FETÖ Desteği

Zaman Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın dün ortaya çıkan HDP Diyarbakır Belediye Başkanı ile özel görüşmesinin yankıları devam ederken, CHP’’nin reklam filminin ev sahibinin de ’FETÖ’ye yakın Gediz Üniversitesi olması dikkat çekti. Başarısız iki parti denemesi yapan FETÖ MHP, BBP ve Saadet Partisi’’ni birleştirme çabalarında başarısız olunca bütün gücünü AK Parti iktidarına karşı Doğu’’da HDP ve Batı’’da da CHP’’ye destek için kullandı.

Ekran Resmi 2016-08-08 17.21.55

4 İlde FETÖ Operasyonu: CHP’li Vekilin de Adı Var

İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 6 şüpheli gözaltına alınırken, 2 şüphelinin ise Amerika’da olduğu öğrenildi. Soruşturmada ismi geçen CHP milletvekili Eren Erdem’in ise milletvekili olması sebebiyle isminin dosyadan çıkarıldığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen paralel yapıya yönelik soruşturma kapsamında dönemin bir gazetede çalışan 7 gazeteci ve 1 polis hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Haklarında ’Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘silahlı terör örgütünü üye olmak’, ‘gizliliğin ihlali’ ve terörle mücadele kanununa muhalefet suçlarından hakkında gözaltı kararı bulunan şüphelileri yakalamaya yönelik çalışma başlatıldı.

CHP’li Mahmut Tanal Böyle Vekil Olmuş

Firari Savcı Zekeriya Öz’ün yürüttüğü Oda TV soruşturmasının ilginç kayıtları Selam-Tevhid soruşturmasından çıktı. Gazeteci Mehmet Faraç’ın dinlemeye takılan telefon görüşmesinde, CHP’li Mahmut Tanal’ın Gürsel Tekin’in Yargıtay’daki yolsuzluk dosyasını yok etmesi karşılığında vekil yapılması anlatılıyor.

FETÖ’nün Selam-Tevhid kumpasında dinleme kayıtlarını inceleyen savcılar, 2011 yılındaki OdaTV soruşturmasının tapelerini Selam-Tevhid dosyasında buldu. O dönem paralel yapıya bağlı polislerin fezlekeye yansıtmadığı dinleme kayıtları arasında gazeteciler Ahu Özyurt ile Mehmet Faraç arasındaki konuşmaları gösteren tapeler dikkat çekti. Paralel örgüt destekçilerinin her eyleminde en ön sırada boy gösteren CHP Milletvekili Mahmut Tanal ile CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in çok özel ilişkisini açığa vuran konuşmalarda, Tanal’ın CHP’den vekillik koltuğunu, Tekin’in Kadıköy Belediyesi’ndeki o ünlü yolsuzluk dosyasına ilişkin delilleri Yargıtay’da ‘yok ettirmesi’ sayesinde kaptığı anlatılıyor. Mahmut Tanal’ın CHP’den aday yapılmasının kulislerde rahatsızlığa yol açtığını anlatan Mehmet Faraç, şunları söylüyor:

Ekran Resmi 2016-08-08 17.26.00
CHP milletvekili Mahmut Tanal

“O Fetullahçıların Mahmut, Muhammed Çakmak, partiye ne faydaları var! Taziye ye mi gitmişti Mahmut Tanal? Adayların 450’sini kimse tanımıyor. 59 il başkanı yokken listede onun ne işi var? (Gürsel Tekin) Tanal’ı niye listeye koydu? Tanal’ın yardımcısı Öznur Arslan, avukat, gitmiş o çalmış, mahkeme belirlemiş bunu. Yargıtay’daki odacılar mı, mübaşirler mi tespit etmiş hepsi de… Ünal Tanık dedi ki; ‘Biz Gürsel Tekin’in avukatlarının Yargıtay’dan dosya çaldığını belirledik. Gürsel bize dava açtı. Mahkeme geçen hafta sonuçlandı. Bizim doğru olduğumuz kanıtlandı. Lehimize sonuçlandı. Dosyayı çalan Öznur Arslan, Mahmut Tanal’ın bürosunda çalışan avukat’ dedi. 150 bin dolar rüşvet verdiler. Yargıtay’da bu dosyayı çalmak için bir saat anlattılar.

Darbecilerin Ortağı Mahmut Tanal

Fetullahçı Terör Örgütü’nün savunucusu CHP milletvekili Mahmut Tanal, darbecilerin alçak planına ortak olan skandal bir tweet attı. FETÖ’cü militanlar darbeye karşı tarih yazan vatandaşları meydanlardan çekmek için uğraşırken, CHP milletvekili Mahmut Tanal da FETÖ’nün planına ortak oldu. Tanal, Twitter’dan, “Tüm halkımızı sağduyulu davranmaya çağırıyorum. Evlerine dönmelerine, gerginlikten kaçınmaları diliyorum” diye yazdı.

Ekran Resmi 2016-08-08 17.33.11

CHP-FETÖ Birliği ABD’de

Her fırsatta FETÖ ile ittifakı reddeden CHP ve MHP’nin iki milletvekili, Fethullah Gülen’in Amerika’daki çatı derneğinin kurultayına katıldı. Türkiye Amerikan Birliği’nin (TAA) geleneksel kurultayına katılan isimler; CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ile İzmir Bağımsız Milletvekili İlhan İşbilen oldu. CHP’li Aykan Erdemir, Amerikalı senatörlerin de katıldığı ve Türkiye aleyhine propaganda yapılan kurultayda konuşanlar arasında yer aldı. Konuşma sonrası Kenya Ulusal Ticaret Odası Başkanı Kiprono Kittony, TAA Başkanı Faruk Taban, Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis, Arkansas Senatörü Angus King, Ayhan Erdemir ve İlhan İşbilen birlikte fotoğraf çektirerek FETÖ’ye resmen destek verdi.

Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı FETÖ’den Açığa Alındı

CHP Genel Başkanı Kemâl Kılıçdaroğlu’nun eğitim ve bilgi teknolojilerinden sorumlu başdanışmanı Fatih Gürsul, 18 Ağustos 2016 tarihinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alındı.

fatih-gursul
Kılıçdaroğlu ve Başdanışman Doç. Dr. Fatih Gürsul

Kılıçdaroğlu’nun CHP Yönetimine Önerdiği İsme FETÖ Soruşturması

Gediz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İştar Gözaydın, 17 Ocak 2016’da yapılan CHP Parti Meclisi Üyesi seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer aldı. Ancak delegelerin oylarıyla kaybetti. Gözaydın 30 Ocak 2016 tarihinde ise Abant Platformu toplantısının açılışını gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Abant Platformu toplantıları elebaşı Gülen’in onursal başkanlığını yürüttüğü Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından organize ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun CHP yönetimine almak istediği, FETÖ’nün gerçekleştirdiği toplantılarında boy gösteren İştar Gözaydın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra açığa alındı.

istar-gozaydin
Prof. Dr. İştar Gözaydın

CHP Milletvekili Adayı FETÖ’den Tutuklandı

Uşak’ta iki dönem belediye başkanlığı yapan ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP’den Uşak ikinci sıra milletvekilliği yapan Ali Erdoğan, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

1471357136699
FETÖ’den tutuklu işadamı Hazım Sesli, CHP Uşak Milletvekili Adayı Ali Erdoğan ve eşi Aysun Erdoğan

Celal Kılıçdaroğlu: CHP Genel Merkezi Pensilvanya’dan mı Talimat Alıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün CHP içinde yuvalandığını öne sürmüştü. Basında çıkan haberlerin ardından rahatsız olan Kemal Kılıçdaroğlu, kardeşi Celal Kılıçdaroğlu’nun ihraç talebiyle disipline sevk edilmesi talimatını vermişti. Bunun üzerine CHP’den istifa ettiğini duyuran Celal Kılıçdaroğlu, CHP yönetimini topa tuttu. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi FETÖ elebaşı Gülen’in yaşadığı Pensilvanya’dan talimat aldığını öne sürdü.

celal-kilicdaroglu

Kaynaklar:

A Haber – CHP’nin FETÖ İlişkisi 

Sabah- FETÖ CHP genel merkezinde

T24- CHP’li Başkan’a yurtdışına çıkış yasağı

Ahaber – CHP’ye FETÖ kuşatması

Sabah – CHP Paralel yapı ilişkisini doğruladı

Odatv – CHP’li Başkanın Danışmanı FETÖ İmami Çıktı

Haber10 – CHP’nin reklam filmine paralel destek

Takvim – CHP’li vekilden paralel yapı itirafı

Aydınlık – CHP liderinden fetosuz manifesto

Takvim – FETÖ ve CHP’nin derin ilişkisi

Akşam – FETO’den CHP’ye vekil siparişi

Takvim – Darbecileri ortağı Mahmut Tanal

Odatv – Kılıçdaroğlu’nun CHP Yönetimine Önerdiği İsme FETÖ Soruşturması

Sabah – CHP Milletvekili Adayı FETÖ’den Tutuklandı

 

 

Kategoriler