Anasayfa » Bank Asya kurucu ortaklarından Kamil Yavuz Malkatan’a hapis
FETÖ'de Bugün

Bank Asya kurucu ortaklarından Kamil Yavuz Malkatan’a hapis

bank-asya-genel-mudurluk
Bank Asya

11 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı

 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) finans kaynağı olan kapatılan Bank Asya’nın ortakları arasında yer alan Kamil Yavuz Malkatan’ın yargılanmasına devam edildi. Malkatan, hakkında gözaltı kararı verildikten sonra kayıplara karışmıştı. 6 Kasım 2020 tarihinde üzerinde sahte bir sürücü belgesi ile Ankara’da yakalandı. Tutuklu yargılanan Bank Asya ortağı, hâkim karşısına çıktı. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada, sanık ile avukatı salonda hazır bulundu. Sanık Malkatan, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan ise 3 yıl 7 ay ceza aldı. Toplamda 11 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Malkatan’ın hükümle birlikte tutumluluk halinin devamına karar verildi.

bank-asya-genel-mudurluk
Kamil Yavuz Malkatan

Beraatini talep etti

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, önceki ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık Kamil Yavuz Malkatan’a savunma yapması için süre verildi. Esas hakkındaki savunmasını yapan Malkatan, hakkındaki suçlamaların somut delillere dayanmadığını ileri sürdü. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) örgüt içi şifreli haberleşme uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğuna dair dava dosyasında yapılan tespiti reddeden sanık, aleyhindeki tanık beyanlarının ise gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Suçsuz olduğunu savunan sanık, beraatini talep etti. Malkatan’ın avukatının da savunma yapmasının ardından, mahkemeye başkanlık eden Abdullah Köksal, hükmü bildirdi. Sanık Malkatan, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan ise 3 yıl 7 ay olmak üzere toplam 11 yıl 1 ay hapis cezası aldı.

Bank Asya hesapları incelendi, gerçekler ortaya çıktı

FETÖ’nün finans kaynağı olan Bank Asya’nın A grubu hissedarları arasında yer alan Kamil Yavuz Malkatan’ın aynı zamanda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla hesabında para artırımı yaptığı belirlendi. 1 Temmuz 1997’de 100 bin adet A grubu pay ile bankaya ortak olan Malkatan’ın bankadaki hesabı üzerinde yapılan incelemelerde, bakiyesinin ortalamasının 100 bin liradan 500 bin liraya kadar çıktığı anlaşıldı. Bunun yanı sıra örgütün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock da kullandığı belirlenen Malkatan’ın kayıtlarının incelenmesiyle örgütün üst düzey isimleriyle de irtibatlı olduğu kaydedildi. FETÖ’nün tepe yöneticilerinden Hüseyin Kara, Cemil Koca ve Hüseyin Saruhan ile birlikte 15 Eylül 2014-27 Eylül 2015 tarihleri arasında 61 kere görüşme yaptığı tespit edildi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

Kategoriler