Anasayfa » Balyoz’da Kumpas Soruşturması
Kumpaslar

Balyoz’da Kumpas Soruşturması

Taraf , 12 Haziran 2009 tarihli, "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" başlıklı haberinde sıkıyönetim ilanı ve darbe ile sonuçlanacak bir dizi provokasyon içeren “Balyoz Güvenlik Harekât Planı” adlı bir iddiada bulundu.
30 Ocak 2010 günü, Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu elinde bir bavul belgeyi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne telim etti. Balyoz davası için Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar isimli savcılar görevlendirildi. Cezanın kısa sürede verilmesi tartışmaların konusu oldu. Konu ile alâkalı olarak kaleme aldığı yazıda Ruşen Çakır şu ifadelere yer verdi: "İçine aldığı kişi ve kurumları hızla itibarsızlaştıran ve onlara bu dünyada cehennemi yaşan bu “Bermuda şeytan üçgeni” hiç tartışmasız Fethullah Gülen cemaatinin ürünüydü."

Türkiye’nin gündemine Mart 2003’te gelen “Balyoz”, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini devirmek üzere hazırlandığı iddia edilen askerî darbe planı. Taraf gazetesi “Türkiye’yi Balyozla Ezeceklerdi” manşetiyle darbe planı iddiasını kamuoyuna duyurdu. FETÖ kumpaslarından olduğu ortaya çıkan “Balyoz davası”, FETÖ’cü olmayan askerlerin tasfiye edilmesiyle sonuçlandı.

taraf
Taraf Gazetesi, 20 Ocak 2010 tarihli “Türkiye’yi ‘Balyoz’la ezeceklerdi” haberinde Çarşaf ve Sakal kodlu eylem planlarının var olduğu iddiasında bulundu. 

Beş bin sayfaya ulaşan Balyoz darbe planı iddianamesinde Fatih ve Beyazıt camilerinde bomba patlatılması, Türkiye’de sıkıyönetim ilan edilmesi, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jetinin düşürülmesi, kamuoyunun galeyana getirilmesi ve darbe sonrası önceden ismi belirlenen kişilerin tutuklanması gibi planların olduğu iddia edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yaptığı açıklamada 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminerde yer aldığı iddia edilen darbe planlarının asılsız olduğunu ifade etti.

Soruşturma

30 Ocak 2010 günü, Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu elindeki bir bavul belgeyi  Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne telim etti. Balyoz davası için Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar isimli savcılar görevlendirildi.

baran
30 Ocak 2010 günü, Taraf muhabiri Mehmet Baransu elindeki belgeleri bir bavul içerisinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne teslim etti.

Balyoz davasında iki yıllık yargılama sürecinin ardından 365 sanıktan 325’ine ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Cezanın kısa sürede verilmesi tartışmaların konusu oldu.

“Balyoz’da Kumpas” soruşturması ve ilk İddianame

Balyoz davasında yargılanan sanıklara kumpas kurduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında beş gazeteci hakkında iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianame Balyoz belgelerini yayınlayan Taraf gazetesi çalışanları yer aldı. İddianamede, tutuklu sanık Mehmet Baransu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar şüpheliler arasında yer aldı.

Genelkurmay ve askerler müşteki

İddianamede Balyoz davası sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile albaylar, Ahmet Zeki Üçok, Hakan Büyük ve Nedim Ulusan müşteki olarak yer aldı.

Kaynaklar

Vatan – Balyoz Gülen Cemaatinin Başın(d)a Patladı

Al Jazeera – “Balyoz’da Kumpas” Soruşturmasında İlk İddianame 

Kategoriler