Anasayfa » Balyoz kumpası davasında karar açıklandı
FETÖ'de Bugün

Balyoz kumpası davasında karar açıklandı

balyoz-kumpasi-nedir
Mehmet Baransu, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Balyoz Kumpası’na ilişkin davada karar verildi. Davada yargılanan sanıklar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Taraf Gazetesi’nde sahte Balyoz planı haberleri yayınlayarak askerlere kumpas kurmuş ve gerçek askeri planları deşifre etmişlerdi. FETÖ tarafından hazırlanan sahte dijital deliller sayesinde, örgütten olmayan birçok asker tasfiye edilmiş ve yerine FETÖ’cü askerler yerleştirilmişti. Bu şekilde TSK komutasına yerleştirilen askerler ise daha sonra 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmişti. Davanın 39’uncu duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. Tutuklu sanık Mehmet Baransu 13 yıl, Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur ise 3 yıl 4’er ay hapis cezası aldı. “Zeyd” kod adlı firari sanık Tuncay Opçin hakkında çıkartılan yakalama kararının henüz infaz edilmediği kaydedildi.

balyoz-kumpasi-nedir
Mehmet Baransu

Baransu ve avukatı duruşmayı terk etti

Sanık Mehmet Baransu duruşmaya katılırken, diğer sanıklar Altan, Çongar ve Oğur’u temsilen avukatları salonda hazır bulundu. Müdahil olarak ise emekli Kurmay Albay Suat Aytın ile emekli Orgeneral Çetin Doğan’ı temsil etmek üzere avukat Hüseyin Ersöz katıldı. Mehmet Baransu, savunmasında Balyoz davasında karar veren hâkim ve savcılarla ilgili iddianamenin dosyaya getirilmesini istediklerini söyledi. “O dosyanın gelmesi esası ilgilendiriyor.” diyen Baransu, “AYM kararına uyulmuyorsa bile en azından Yargıtay dosyasının getirilmesi gerek.” şeklinde konuştu.

Baransu, şu ifadeleri kullandı:

 “7 yılım hukuksuzca çalındı. Kanun diyor ki ‘Ağır cezada 7 yıldan fazla tutamazsın.’ Ben 7 yıldır tutukluyum. Sizin toplanıp beni derhal tahliye etmeniz gerekiyordu. Bu hukuksuzlukları hukuki hale getirmemek için savunma yapmayacağım. Bu aşamada hangi kararı verirseniz verin ilgilenmiyorum.” 

Mahkeme ara kararı oluşturmasının ardından, dosyaya katkı sağlamayacağı gerekçesiyle kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini reddetti.

Baransu’nun avukatı Çiğdem Koç ise,

“Duruşmada kalmamızın mantığı yok, siz yargılamanızı kendi kendinize yapın. Hukuksuzluğa ortak olmayacağız.” dedi ve duruşma salonunu terk etti. Bunun üzerine Baransu da salondan ayrıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, taraflara son sözlerini sordu. Bunun üzerine Yasemin Çongar ve Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu,

“Egemen Harekat Planı hiçbir yerde yayınlanmadı. Yayınlandığını gösterir hiçbir delil bu dosyanın içinde yok. Tam da aksine AYM’nin yayınlanmadığına ilişkin bağlayıcı kararı var. Müvekkillerimin üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından beraatlarına karar verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Balyoz kumpası davasında karar

Mahkeme, sanıkların son sözlerinin sorulmasının ardından Balyoz kumpası davasında kararını açıkladı. Mahkeme heyeti sanık Mehmet Baransu‘nun, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri temin etme” suçundan 6 yıl ve “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan da 7 yıl olmak üzere toplam 13 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Heyet, Baransu’ya verilen cezalarda herhangi bir takdiri indirim uygulanmadığını belirtti. Baransu hakkında “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken belge veya vesikaların tamamen yok edilmesi veya tahrip edilmesi” suçundan yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraat, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ise Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkumiyetine karar verildiği gerekçesiyle davanın reddi yönünde hüküm kurdu.

Heyet, diğer sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur‘u da “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgilerini temin etme” suçundan 3 yıl 4’er ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Heyet, sanıklar Altan, Çongar ve Oğur’un “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken tamamen yok edilmesi veya tahrip edilmesi” ile “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama” suçlarından ise yeterli ve kesin delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerini kararlaştırdı. Firari Tuncay Opçin hakkındaki dosyanın ise ayrılarak başka bir esasa kaydedilmesine karar verildi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler