Anasayfa » Almanya’da FETÖ’cülerin banka hesabı kapatıldı
FETÖ'de Bugün

Almanya’da FETÖ’cülerin banka hesabı kapatıldı

almanyada-olen-fetocu
Deutsche Bank

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının bir numaralı kaçış limanı olan Almanya’da dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Türkiye’den kaçan firari FETÖ’cülere sahip çıkararak FETÖ’cülerin sığınma noktası haline gelen Almanya‘da, 3 FETÖ’cünün banka hesaplarının kapatıldığı ortaya çıktı. Alman gazetesi Die Welt tarafından 4 Nisan’da yayınlanan habere göre, Deutsche Bank ülkedeki FETÖ iltisaklı 3 kişinin hesabını kapattı. Şahısların gerçek isimlerinin paylaşılmadığı haberde, bir şahıs için takma isim olarak “Murat Demir” denildi. Hesapları kapatılan 3 FETÖ’cünün Aralık 2021’den beri Türkiye’nin kara listesinde yer aldıkları belirtildi. Haberde, ayrıca şahısların Münih’te yaşayan Seyfettin Y. isimli bir kişi tarafından şikayet edildiği bilgisine de yer verildi.

Almanya, FETÖ’cülere sahip çıkıyor

Almanya’nın FETÖ’cülere kol kanat gerdiği bilinen bir gerçek. Ülkenin, FETÖ iltisaklı dernek ve kurumlara para yağdırdığı gerçeği, Almanya’nın çok satan gazetelerinden Süddeutsche Zeitung tarafından ortaya çıkartılmıştı. Ağustos 2020 tarihli haberde, Almanya’nın FETÖ’ye yakın olan yaklaşık 300 kuruma “proje desteği” adı altında milyonlarca euro verdiği kaydedilmişti. 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra, Almanya’ya sığınan PKK’lı ve FETÖ’cü kişilerin başvurularının kabul edilmesinde etkin rol oynayan Yılmaz S.’nin Türkiye’de yakalanmasının ardından Alman Büyükelçisi Martin Erdmann devreye girerek casusun serbest bırakılması yönünde çağrı yapmıştı. 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumu öncesinde Türkiye’ye miting yasağı koyan Almanya, FETÖ’cülerin Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Baransu, Gökçe Fırat ve Mümtazer Türköne gibi isimler için eylem yapmasına göz yummuştu. Zekeriya Öz’ün yanı sıra FETÖ savcısı Celal Kara da Almanya’ya sığınan isimlerden.

FETÖ’cüler yere göğe sığdıramıyor

Birçok FETÖ firarisine sahip çıkan Almanya hakkında üst düzey isimler de çeşitli itiraflarda bulunmuştu. Firari FETÖ’cü Önder Aytaç’ın babası Aysal Aytaç, Almanya’yı yere göğe sığdıramayarak, şu cümlelerle Almanya’nın FETÖ’cülere nasıl sahip çıktığını itiraf etmişti:

“Şu noktada da takdirle yad edeceğimiz en önemli sebeplerden birisi de Alman hükümeti, Alman devleti, Alman insanları… Alman devletinden Allah razı olsun. Bizi bağırlarına basıp, bize gönüllerini açıp, bize cüzdanlarını açıp bizim en sıkıntılı olduğumuz anda tıpkı Osmanlı’nın yaptığı gibi… Osmanlı da yıllarca dünya üzerinde dara düşmüş pek çok ülkelerin insanlarını almış bağrına basmış, yetiştirmiş. Onların nesli ülkemizde devam ediyor. Şu anda da Alman hükümetinden bu anlamda ‘Allah razı olsun’ demek ihtiyacını duyuyoruz. Çünkü yapmış oldukları şeyler çok büyük önem taşıyor.”

almanyada-olen-fetocu
Deutsche Bank

FETÖ elebaşının en yakınlarından firari örgüt yöneticisi Halit Esendir de Alman hükümeti tarafından korunduğunu şu sözlerle itiraf etmişti:

“Bulunduğunuz ülkelerde Türkiye’deki problemin büyüklüğüne göre daha yakın davranıyorlar. Ne kadar çok vukuatınız ve probleminiz varsa o kadar kolay işlemleriniz hızlı yürüyor.”

Almanya’da FETÖ’ye karşı gözler açılıyor

Ancak, tüm bu gelişmelere rağmen geçtiğimiz yıl Almanya’da Die Zeit gazetesinde, FETÖ’yü konu edinen bir makale yayınlandı. 15 Temmuz’un 5’inci yıl dönümünde yayınlanan “Almanya’daki Gülen hareketi…Gülen’in ‘Altın Nesli’ yeni bir imaj arıyor” başlıklı makalede, örgütün ülkedeki faaliyetleri eleştirildi. Alman gazeteci Volker Siefert tarafından kaleme alınan makalede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve yandaşlarının Almanya’daki yayılmacı tutum ve eylemleri eleştirilerek, örgütün ülkedeki “demokrasi ve insan hakları” ile ilgili faaliyetlerine şüphe ile yaklaşılması gerektiği ifade edildi.

Ağustos 2021’de ise, www.ndaktuell.de isimli site, örgüt mensubu iki iş adamının itiraflarına yer vermişti.

Haberde, Yasin isimli itirafçının şu ifadeleri yer aldı:

“FETÖ ileri sürüldüğü gibi bir cemaat değil. Almanya’yı yeni merkezi haline getirdi.”

Mühendis olduğunu ve 29 kişiye istihdam sağladığını belirten şahsın şu ifadeleri de haberde kaydedildi:

“Yurtlarında kaldım. Baskı, sürekli kontrol ve gücün kötüye kullanılması gibi birçok kötü anım var. Daha fazla Zaman gazetesi satmamız için sadece dört saat uyumamıza izin verilirdi. ‘Gülen ABD’den telefon edip öyle talimat verdi’ diyorlardı. Bazı şeyler gülünçtü. Mesela Gülen titrediğinde, ‘Peygamber Efendimizin içine girdiğinin delili’ diyorlardı.”

 

Etiketler

Kategoriler