Anasayfa » Afrika’da FETÖ ilk kez resmi metinde yer aldı
FETÖ'de Bugün

Afrika’da FETÖ ilk kez resmi metinde yer aldı

afrika-feto-okullari

Afrika’da FETÖ okulları Maarif Vakfı’na devrediliyor

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), dünyanın farklı ülkelerinde varlığını sürdürebilmek ve derin kadrolara sızabilmek için eğitim-öğretim faaliyetlerini maşa olarak kullanıyor. Özellikle ABD’deki Charter Ağı ile örgütün varlığını artırmak ve finansal gücünü katlamak için eğitimi nasıl suistimal ettiğini özel haberimizde anlatmıştık. ABD’de ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde FETÖ’ye karşı uyanış başlarken, Afrika’da da terör örgütüne karşı mücadele sürdürülüyor. İstihbarat raporlarına göre, Afrika FETÖ’nün uzun yıllardır büyük önem verdiği bir kıta olarak ön plana çıkıyor. Örgütün, Afrika’daki faaliyetlerine 1996 yılında başladığı tahmin ediliyor. Afrika’yla dış politikada sergilediğimiz dostça tavırlar sayesinde, Afrika’da FETÖ ile mücadelede büyük yol katedildi. Sonuç olarak bu kapsamda, Afrika’daki FETÖ faaliyetlerini temizlemek için önemli adımlar atıldı. Bunlardan en önemlileri arasında, Afrika’da bulunan FETÖ okullarının büyük kısmının mahkeme kararıyla Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesi yer alıyor.

Afrika’da zirve toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretleri esnasında Togo, Burkina Faso ve Liberya liderleriyle bir araya gelerek zirve toplantısı yaptı. Bu zirve toplantısının ardından ortak bir bildiri yayınlandı. Bildirinin en dikkat çekici yanı ise, FETÖ ile ilgili kısmı oldu.

FETÖ, Afrika’da terör örgütü olarak ilk kez resmi bir uluslararası metne girdi.

Türkiye Cumhuriyeti, Togo, Burkina Faso ve Liberya Cumhurbaşkanlarının görüşmesine dair yayımlanan bildiride, DAEŞ, FETÖ, El Kaide ve Boko Haram gibi terör örgütleri arasında ayrım gözetmeden terörizmle mücadele konusunda kararlılık mesajı verildi.

afrika-feto-okullari

Erdoğan, Togo’da yaptığı ziyaret sırasında, FETÖ ile mücadele konusunda önemli mesajlar verdi. Erdoğan ve Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimma Gnassingbe, ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bu toplantıda Erdoğan, “Togo’nun FETÖ ile mücadele konusunda verdiği destek takdire şayandır.” dedi. Ardından;

“Sayın Cumhurbaşkanı, bizzat verdiği talimatlarla Togo’daki FETÖ okulunun kapatılmasında ve Maarif Vakfımızın okul açmasında ülkemize destek olmuştur. FETÖ ile mücadelemizdeki bu kararlı duruşundan ötürü kendisine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

afrika-feto-okullari

Afrika temasları arasında Nijerya da bulunan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile de ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan burada, FETÖ ile mücadelede iş birliğini vurgulayarak;

“FETÖ’nün Nijerya’da sürdürdüğü yasa dışı faaliyetler hakkında Nijerya makamlarıyla gerekli bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

KAYNAK: TRT HABER

 

Etiketler

Kategoriler