Anasayfa » Adil Öksüz 100 defa yurtdışına çıktı, kimse sormadı
FETÖ'de Bugün

Adil Öksüz 100 defa yurtdışına çıktı, kimse sormadı

Meclis FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, bazı kurumlara ilişkin tespitler yaptı. Komisyon sözcüsü ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, komisyon olarak ilk tespitlerinin TÜBİTAK, Diyanet İşleri, YÖK ve TSK’ya dair olduğunu belirtti. Satır, TÜBİTAK’ın “üzerine vazife olmamasına rağmen” kamu kurum ve kuruluşlarına yazılım hazırladığını bildirdi.

Satır, FETÖ yapılanmasının TÜBİTAK’a nokta atışı yaptığına işaret ederek, “Örgüt, TÜBİTAK’ta bir sistem kurmuş. Bilim ve teknoloji adına çalışma yapması gereken kurum, tutmuş kamu kurum ve kuruluşlarına yazılım yapmış. Çalıştığı kamu ya da yarı kamu kuruluşları olduğu için bunun pazarlığını da yapmamışlar; bir liraya yapılması gereken işi 10 liraya yapmış. TÜBİTAK’taki paraların nereye gittiği de esasen araştırılmalı” dedi. Satır, Diyanet İşyeri Başkanlığı’nda da tespitleri olduğuna değinerek, “FETÖ’cü olduğu 17-25 Aralık’tan sonra tespit edilen kişiyi valilik marifetiyle görevden alıyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı şehir merkezinden alıp o kentte bir köye gönderiyor” dedi. Komisyona gelen bazı komutanların “Biz uyardık” demelerinin bir anlamı olmadığına işaret eden Satır, kendilerinin idari soruşturma açmak, takip etmek ve sonucuna göre ceza verme veya ihraç etme yetkisi bulunduğunu kaydetti.

FETÖ’nün darbe girişiminde önemli isimlerinden Adil Öksüz’ün 15 Temmuz’dan önce yurtdışına 100 kere gittiğini belirten Mihrimah Belma Satır, şöyle devam etti: “Normal şartlarda bir devlet memuru yurtdışına, hatta şehir dışına çıkarken uyması gerken prosedürler var. Amirine haber verip izin alması gerekiyor. Ama FETÖ’cüler hiçbir şekilde haber vermeden çıkmış. Konuyla ilgili sorumluluk sadece siyasetçiler veya yöneticilerde değil, her kurum yöneticisinindir. Adil Öksüz 100 kez yurt dışına gitmiş. Kimse ‘Niye, nereye’ diye sormamış.” FETÖ’nün her kuruma sızmış bir yapı olduğuna işaret eden Satır, CHP’nin, özellikle Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın dinlenmesini istediğini belirterek, “Türkiye bir kaç cephede terörle mücadele ederken bu insanları siyaset malzemesi yapmayı doğru bulmuyoruz. Bu kişilere yazılı olarak sorularımızı gönderebiliriz” diye konuştu.

Akademik personelin yükselmesi için İngilizce sınavlarını geçmeleri gerektiğini hatırlatan AK Partili Mihrimah Belma Satır, ancak YÖK’te özellikle 2013-2015 arasında doçentlik sınavlarına İngilizce sınavlarında sistem değişikliğine gidildiğine dikkati çekerek şöyle konuştu: “10 kez İngilizce sınavlarına girip kazanamayanlar var ama FETÖ’ye ait vakıf üniversitelerinde sınav sistemi değişikliğiyle İngilizce sınavını geçip önce doçent, sonrasında 5 yıl bekleyip profesör olmuşlar. FETÖ’cüleri kamudan, üniversitelerden, kuruluşlardan temizlemenin yolu bu sınavlarda soru çalıp belli makamlara gelenler ve sistem değişikliği yapılarak sınavları geçenler için gerekenin yapılmasıdır.”

Kaynak: A Haber

Kategoriler