Anasayfa » ABD FETÖ okulunun hibesini kesti
FETÖ'de Bugün

ABD FETÖ okulunun hibesini kesti

Ohio eyaletinde, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait sözleşmeli okul zincirinin hibe için yaptığı başvuru reddedildi.

Yerel medyada çıkan haberlerde, Ohio’da 12 farklı şubesi bulunan FETÖ’ye ait Horizon Science Academies (HSA) isimli sözleşmeli okulun, yeni eğitim-öğretim yılı için yaptığı hibe başvurusunun eyaletin eğitim bakanlığı tarafından kabul edilmediği belirtildi.

FETÖ okulunun, “Kaliteli Toplum Okulları Destek Yardımı” isimli hibe programına başvurduğu ancak Ohio’daki eğitim faaliyetlerini bir başka eyaletteki eğitim kurumu üzerinden yürüttüğü ve bu kurumun eyalete “yabancı kuruluş” olarak kaydettirilmediği için başvurunun kabul edilmediği bildirildi.

Eyalet yetkilileri, Ohio’da faaliyet gösteren HSA’nın Illinois eyaletindeki bir başka FETÖ okulu olan Concept Schools üzerinden faaliyet gösterdiğini, bunun da yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Halk Okulları Ofisi Direktörü Karl Koenig, “Concept Schools, Ohio Dışişleri Bakanlığı ofisine yabancı bir şirket olarak kayıtlı değildir ve bu nedenle Ohio’da yasal olarak gerekli şartları karşılamamaktadır.” ifadesini kullandı.

Hibe başvurusu reddedilen FETÖ okulu yönetiminin ise Ohio Eğitim Bakanlığına dava açtığı bildirildi.

Ohio Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde söz konusu hibe programının detaylarına ilişkin bilgi yer alıyor. Buna göre, mali yıl içinde okullara ekonomik durumu iyi olmayan öğrenciler için 1750 dolar, diğer tüm öğrenciler için de 1000 dolara kadar hibe veriliyor.

Kaynak: Forum Usa 

Etiketler

Kategoriler