Anasayfa » 17-25 Aralık Darbe Girişimi
Darbeler

17-25 Aralık Darbe Girişimi

Başta yargı ve emniyet olmak üzere devletin birçok kurumu içine sızan FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tümüyle ele geçirmesinin önünde engel olarak gördüğü tüm kurum ve şahısları bertaraf etmek için her türlü hile ve yöntemi acımasızca kullandı. Bu doğrultuda 61. Hükümet’i ulusal ve uluslararası baskı altına alan FETÖ, hükümetin istifa etmesi ve mega projelerin durdurulmasına yönelik olarak 17 Aralık’ta darbe için düğmeye bastı.

Aralarında belediye başkanı, iş adamları ve bürokratların bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Darbe girişiminden farksız operasyondan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın haberi yoktu. Ancak FETÖ’cü Emre Uslu, operasyondan haberdar olduğunu 4 ay öncesinden ima etmişti.

17-25 Aralık dosyalarındaki hukuksuzluklar

  • Dosya, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne girilmedi.
  • Dosyada adı geçen kişiler aylarca sahte isimlerle dinlendi.
  • Birbiriyle ilişkisiz üç farklı dosya birleştirilerek aynı gün operasyon yapıldı.
  • Yasa dışı elde edilen kayıtlar medyaya servis edilerek soruşturmanın gizliliği ihlal edildi.

En büyük skandal ise dosyada Erdoğan için “Dönemin Başbakanı” ifadesi kullanılması oldu.

FETÖ’cü savcıların kamikaze hamleleri

  • Zekeriya Öz, İstanbul Emniyet’ini basarak polislere zorla örgüt şeması yazdırmaya kalkışırken sözde örgütün tepe ismine de Tayyip Erdoğan’ı yazdırdı.
  • 17 Aralık dosyası elinden alınan Muammer Akkaş adliye önünde bildiri dağıttı. İstanbul Adliyesi önünde bildiri dağıtarak bu alanda bir ilke imza atan Akkaş’ın talimatı FETÖ’den aldığı tespit edildi.
  • Celal Kara, gerçek hedeflerinin Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Erdoğan’ın “Hedef bendim. Oğlum üzerinden bana ulaşacaklardı.” açıklamasını yorumlayan Celal Kara, “Bizim dosyamızda Bilal Erdoğan’la ilgili bariz bir şey yoktu. Ama Başbakan ile ilgili bir şeyler çıkardı. Bence Erdoğan işin içindeydi.” diyerek asıl hedefin Erdoğan olduğunu itiraf etti.
cumhuriyet
Cumhuriyet 25 Ocak 2015 tarihli “1 numara Erdoğan’dı” başlıklı haberi

FETÖ’cü savcılar dünyanın en büyük kapasiteli havalimanı ve en geniş asma köprüsü ile dev otoyol projelerini hedef aldı. Türkiye’nin mega projelerini yapan iş adamları hakkında yakalama kararı çıkarılırken mal varlıklarına da ihtiyati tedbir konuldu.

Hedef milli iradeye müdahale

FETÖ’cü savcıların hukuksuzlukları, 17 Aralık’ın milli iradeye müdahale amacı taşıdığını ortaya koydu. Kirli operasyonu gören Erdoğan, darbe girişimine direndi. Halkın da desteğiyle FETÖ’nün 17 Aralık yargısal darbe girişimi püskürtüldü.

Kategoriler