Anasayfa » Türkiye’yi hedef alan Kongre üyelerinin sponsoru FETÖ
FETÖ'de Bugün

Türkiye’yi hedef alan Kongre üyelerinin sponsoru FETÖ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında PKK yandaşlarının Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiği provokasyona ABD polisi müdahale etmediği için yaşanan olaylar ABD Kongresine taşındı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunda düzenlenen oturumda Erdoğan’ın korumalarıyla PKK’lılar arasındaki kavgayı değerlendiren ABD’li üyeler, Türkiye hakkında haddi aşan ifadelere imza attı.

Türkiye hakkında kınama kararı çıkarılan oturumda PKK’lıları korumak için söz alan vekillerin tavrının altında yatan gerçek yine şaşırtmadı.

Cumhurbaşkanı’na “faşist”, korumalarına da “Gestapo çetesi” diyen Kongre üyelerinin, terör örgütü FETÖ’den binlerce dolar para aldığı ve örgütün etkinliklerinde onur konuğu olarak katıldıkları öğrenildi.

Dana Rohrabacher

– Oturumda Türkiye’de demokrasi olmadığını iddia eden ve Cumhurbaşkanına “faşist” diyerek hakaret eden Cumhuriyetçi Partili Dana Rohrabacher’ın FETÖ ile ilişkisi 2011 yılında başladı. Elebaşı Gülen’in ABD’deki Anadolu Kültür ve Yemek Festivali’ne katılan Rohrabacher, yaptığı konuşmada ‘üiki ulusu yakınlaştırdıkları için FETÖ’cülere teşekkür etti.

– Yine 2011’de Cumhuriyetçi siyasetçi, FETÖ’nün kasası TUSKON sponsorluğunda İstanbul’u gezdi.

-Rohrabacher, örgütten ilk “bağışını” ise 2012 yılında aldı.

– Örgütün ABD’deki kuruluşlarından Türk-Amerikan İttifakının düzenlediği geceye 3 sene üst üste onur konuğu olarak katılan Kaliforniyalı vekil, darbe girişiminden iki gün önce ‘Türkiye’nin demokratik çöküşte’ olduğunu öne sürerek Erdoğan’ın FETÖ’ye saldırılarını “zararlı” olarak nitelendirdi. Kongrede konuşan Rohrabacher, elebaşı Gülen’e açılan davayı “saçma” bulduğunu da söyledi.

Ted Poe

– Kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına “Gestapo çetesi” diyen Cumhuriyetçi vekil Ted Poe, FETÖ ile 2009’da temas kurdu. Teksaslı siyasetçilerle ilgilenen Gülen’in adamları, o yıldan itibaren Poe’nun kampanyasına binlerce dolar aktardı.

– ABD’de Gülen Enstitüsünün etkinliklerine katılarak elebaşını ve örgütünü öven Poe, FETÖ’nün charter okulları için yaptığı lobi faaliyetleriyle ünlendi.

– Örgütle bağını gizlemeyen Poe, The Atlantic sitesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayınlanan yazıda “Cumhuriyetçiler arasındaki en etkili FETÖ’cü” olarak nitelendirilmişti.

Gregory Meeks

– Cumhurbaşkanı Erdoğan ve korumalarının ABD anayasasını ihlal ettiği yalanını dillendiren Demokrat Partinin New York vekili Gregory Meeks, 2008’de FETÖ kuruluşu Rumi Forumun Kongre Diyalog Hizmeti Ödülü’nü aldı.

-Örgütle muhabbetini ilerleten Meeks’e 2011’de lüks bir Azerbaycan seyahati hediye edildi. FETÖ, Meeks’in Bakü’ye yaptığı 7 bin dolarlık ziyaretin tüm masraflarını üstlendi.

– Terör örgütünün ABD’deki kurumlarından Türk-Amerikan İttifakının galalarına sık sık katılan Demokrat vekil, 2011’deki etkinlikte yaptığı konuşmasında Gülen’e “ABD’yi daha güze bir yer yaptınız.” diyerek bağlılıklarını sundu.

Firari polis şefini komisyona çıkardı

ABD Kongresinde Türkiye karşıtı konuşmalara imza atan FETÖ’cü vekiller daha önce de firari teröristleri Mecliste konuşturarak örgütle derin ilişkilerini ortaya koymuştu. 15 Temmuz’un ardından Temsilciler Meclisinde düzenlenen oturumda milletvekili Dana Rohrabacher, firari FETÖ’cü ve eski polis şefi Ahmet Yayla’yı meclise davet ederek terör propagandası yaptırmıştı. Rohrabacher ile birlikte Türkiye’ye hakaretler yağdıran Yayla’nın katıldığı oturumu düzenleyenler arasında örgütten “rüşvet” alan Demokrat Partili Gregory Meeks’in de ismi yer almıştı.

Kaynak: Star

Kategoriler