Anasayfa » TSK’ya sızan 700 kripto asker deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

TSK’ya sızan 700 kripto asker deşifre oldu

Konya’da FETÖ soruşturması kapsamında yakalanan mahrem imamın itirafları sonucu FETÖ’cü 700 muvazzaf askerin kimliği deşifre edildi.

Edinilen bilgiye göre Konya Cumhuriyet Başsavcılığının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK içerisindeki FETÖ üyelerine yönelik başlattığı soruşturma kapsamında örgüt bağlantıları ortaya çıkan çok sayıda asker etkin pişmanlık yasasından faydalandı. Aralarında pilotların da bulunduğu askerler, ortaokul yıllarında örgüte katıldıktan sonra TSK’ya girdiklerini, örgüt abilerine bilgi aktardıklarını söyledi.

İtirafçıların verdiği bilgiler ışığında TSK içerisinde aktif görev yapan 700 askerin ismi daha belirlendi. ByLock programını kullanmayan kripto askerlerin birçoğunun darbe girişimi sonrasında örgüt imamlarıyla gizlice buluştuğu belirlendi.

İsimleri belirlenen muvazzaf askerlerin yakalanması için başlatılan ilk operasyonda 70 asker hakkında gözaltına kararı verildi. 2’si albay 68 asker gözaltına alınırken askerlerden 30’unun itirafçı olduğu ve örgüt hakkında bilgiler verdiği öğrenildi.

Gözaltı listesindeki 70 askerden 62’sinin Hava Kuvvetleri, 4’ünün Deniz Kuvvetleri ve 4’ünün ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yaptığı belirlendi. Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Yalova’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 68 kişi yakalandı.

İzmir Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığında gözaltına alınan subayların uçuş okulunda pilotaj eğitimi alan pilot adaylarına öğretmenlik yaptıkları belirtildi. “Anayasayı ihlal”, “yasama organını engellemeye teşebbüs etme”, “hükümete karşı isyan” ve “FETÖ silahlı terör örgütüne üyelik” suçlarından gözaltına alınan şüpheliler, soruşturmanın yürütüldüğü Konya’ya getirildi.

Kaynak: İHA

Kategoriler