Anasayfa » Mahrem yapılanmaya neşter: İl sorumlularının da olduğu 24 şüpheli yakalandı
FETÖ'de Bugün

Mahrem yapılanmaya neşter: İl sorumlularının da olduğu 24 şüpheli yakalandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı son zamanların en önemli FETÖ operasyonlarından birine imza attı. Aralarında Deniz Kuvvetleri mahrem yapılanmasının İzmir ve Kocaeli yöneticilerinin de olduğu 59 şüpheli için gözaltı kararı verilirken 24 şüpheli yakalandı.

İzmir merkezli 28 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki kripto yapılanmasına yönelik soruşturmada, FETÖ’nün TSK’deki mensuplarına “mahrem imamlık” yaptığı öne sürülen 59 şüpheliden 24’ü gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce haklarında işlem yapılan örgüt mensubu askerlerden itirafçı olanların bir kısmının ifade ve teşhislerinde adı geçen, ayrıca kontörlü/ankesörlü sabit hat irtibatıyla örgüte mensubiyet yönünde tespitler bulunan şüpheliler hakkında çalışma başlatıldı.

Terör örgütü bünyesinde “öğretmen, grup abisi, bölge talebe mesulü, bölge üniversite mesulü, bahçıvan, müdür yardımcısı, genel müdür, gözcü, yer teminci ve doktor” olarak görev yapan 59 “mahrem imam” hakkında yakalama kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce İzmir merkezli 28 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 24 şüpheli gözaltına alındı.

Bankacı üst düzey terörist çıktı 

Gözaltı kararı verilen şüphelilerden “Hakan” kod adlı B.K’nin örgütün İzmir’deki Deniz Kuvvetleri mahrem yapılanmasında, “Remzi” kod adlı R.E’nin de Kocaeli’de Deniz Kuvvetleri mahrem yapılanmasında üst düzey faaliyet gösterdikleri tespit edildi.

Hakan kod adlı Barış Kar’ın İzmir ili Deniz Kuvvetleri’ne mensup örgüt üyesi asker şahıslardan sorumlu, örgütsel tabirle “müdür yardımcısı” sıfatıyla görev yaptığı belirlendi.

Barış Kar’ın ikamet kaydının bulunmadığı, Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde Yönetmen olarak görev yapmakta iken 667 sayılı KHK ile ihraç olduğu, geçmiş dönemlerde kendi adına kayıtlı ve kendisi tarafından kullanılan GSM hattında Bylock veri kaydının bulunduğu öğrenildi.

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan şahısların ifadelerinde, ‘örgüt içerisinde Hakan kod adıyla Müdür yardımcısı’ olarak isminin sıkça geçtiği belirlendi.

15 Temmuz’dan hemen sonra kaçtı 

Remzi kod adlı Rafet Eroğlu’nun Donanma Komutanlığı’nın bulunduğu Kocaeli ilindeki örgüt üyesi Deniz Kuvvetleri’ne mensup asker FETÖ’cülerden sorumlu, terör örgütünün tabiriyle “genel müdür” sıfatıyla görev yaptığı anlaşıldı.

FETÖ yöneticisi Rafet Eroğlu’nun Türkiye’de ikamet kaydının bulunmadığı, darbeden 10 gün sonra 25 Temmuz 2016 tarihinde yurt dışı çıkış kaydının bulunduğu, geçmiş dönemlerde kendi adına kayıtlı ADSL aboneliğine kayıtlı 60451 ID numaralı BYLOCK kullanıcısı olduğu tespit edildi.

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan şahısların ifadelerinde, ‘örgüt içerisinde Genel Müdür pozisyonunda Remzi kod adlı şahıs’ olarak ve ‘Odtü Kimya mezunu, Oks yapılanması içerisinde Genel Müdür seviyesinde bulunan remzi kod’ olarak adının geçtiği belirlendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı 

 

Kategoriler