Anasayfa » Karlov suikasti FETÖ elebaşına iletilmiş
FETÖ'de Bugün

Karlov suikasti FETÖ elebaşına iletilmiş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin iddianamede, saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın suikast için yaptığı hazırlık tüm detaylarıyla anlatıldı.

İddianamede, MİT mahrem yapılanması içerisinde yer alan Vehbi Kürşad Akalan’ın, 2016 Şubat ayı içerisinde Büyükelçi Andrey Karlov’un koruma kullanıp kullanmadığı, hangi alanda koruma kullandığına ilişkin istihbaratı talimat doğrultusunda topladıktan sonra, abisi konumundaki BTK çalışanı Yusuf kod adlı Hüseyin Kötüce’ye ilettiği belirtildi.

Hüseyin Kötüce’nin bu bilgileri, üst pozisyonundaki FETÖ’nün kapatılan eğitim kurumundan Fatih Üniversitesinde öğretim görevlisi Sadık kod adlı Cemal Karaata’ya, Karaata’nın da örgütün MİT yapılanmasında en üst düzeyde görev alan “MİT imamı” Vedat kod adlı Cengiz Özkan’a ilettiği tespit edildi. Bilgilerin bu silsile içerisinde örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e ulaştırıldığı tespit edildi.

Ayrıca FETÖ’nün “MİT mahrem yapılanması”nda yer alan Hüseyin Kötüce ve Cengiz Özkan’ın “ByLock” programını kullandıkları belirlendi.

İddianamede, 24 Kasım 2015’de sınır ihlali yaptığı için Rus uçağının düşürülmesi üzerine Türkiye ve Rusya arasındaki yaşanan “kriz” sonucu FETÖ’nün ve arkasındaki istihbarat örgütlerinin Karlov’u hedefe aldığı anlatıldı.

Suikastin, “İki ülkeyi olası bir savaş durumuna getirmek.” olduğu dile getirildi.

FETÖ tarafından gerçekleştirilen suikastin amacının, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyükelçileri dahi korunamadığı, güvensiz bir ülke olduğu yönünde olumsuz bir izlenim yaratmak.” olduğu bildiridi.

Kaynak: AA

Kategoriler