Anasayfa » Jandarma İmamı attı MİT deşifre etti
FETÖ'de Bugün

Jandarma İmamı attı MİT deşifre etti

jandarma imamı

Jandarma İmamı yakalanınca anlayınca attı

FETÖ’nün Marmara Bölgesi Jandarma İmamı olan Nihat Keskin’in Eylül 2016’da yakalandığında çöpe attığı flaş bellek ve SD karttaki bilgiler deşifre edildi. Sabah gazetesinin haberine göre Milli İstihbarat Teşkilatı ile Emniyet Siber ve Terör Daire Başkanlıkları tarafından oluşturulan özel ekip tarafından yapılan 4 yıllık çalışma ile gerçekler ortaya çıktı. FETÖ elebaşına doğrudan bağlı olan Nihat Keskin, Bahçelievler’de bir ilkokulda matematik öğretmenliği yapıyordu. Marmara Bölgesinde Jandarma Teşkilatına sızan tüm FETÖ’cülerin mahrem imamı olan Nihat Keskin’in attığı flaş disk ve SD kartın deşifresiyle 5 bin FETÖ’cü ortaya çıktı. ByLock kullanıcısı da olan Keskin mahkemede FETÖ üyesi olduğunu inkâr etmişti. FETÖ Marmara Bölgesi Jandarma İmamı Nihat Keskin darbe girişiminden iki ay sonra tutuklanmıştı.

Nihat Keskin hakkında düzenlenen iddianame sonrası 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyor. Keskin’in şifreli olarak kaydettiği flaş disk ve SD kart, uzun süren çalışmalarla çözüldü.

Jandarma İmamı sayesinde operasyonlar başladı

Deşifre edilen bilgilerle 6 Kasım 2020’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ilk aşaması gerçekleşen operasyonlarda şifreli verilerden isimleri çıkan Jandarma’daki mahrem imamlardan 73’ü hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyonların ikinci aşamasında FETÖ’cü olduğu tespit edilen Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç edilen 1 yarbay, 1 binbaşı, 4 yüzbaşı, 17 üsteğmen, 2 teğmen, 17 astsubay, 22 askeri öğrenci ile 2’si mahrem imam olan 66 şüpheli Ankara merkezli 25 ilde 29 Ocak’ta gözaltına alındı.

Fişleme merakları sonları oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulunda, özel olarak çağrılırsa sadece jandarmadaki mahrem yapılanmayı anlatabileceğini ve bunun inanılır olmadığını dile getirmişti. Soylu’nun kastettiği yapılanmanın da mahrem imamın şifreli disklerinden çıkan bilgilerden elde edilen verilerden oluştuğu öğrenildi.

Yapılan deşifreler ile yeni operasyonların başlayacağı bilgisi verildi. FETÖ üyelerinin fişleme merakı örgüt üyelerinin deşifre edilmesini kolaylaştırdı. Fetullahçı Terör Örgütü TSK, Jandarma ve Emniyet içindeki yapılanmasını sürekli kontrol altında tutmak için mahrem imamlarına fişletiyordu. Bu fişleme dosyalarında örgüt üyelerinin örgüte bağlılıkları sürekli raporlanıyor, örgütten uzaklaşma ihtimali olan üyeler “tard” adı verilen yöntemle uyarılıyordu.

Kaynak: Sabah

Kategoriler