Anasayfa » FETÖ’nün yargıya yerleştirdiği ilk isimler deşifre edildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün yargıya yerleştirdiği ilk isimler deşifre edildi

Eski yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan esas hakkındaki mütalaada FETÖ’nün yargıya yerleştirdiği ilk 7 isim ortaya çıktı.

2010 yılında yargının yapısını değiştiren Anayasa değişikliğinin kabulünden sonra Yargıtay ve Danıştay’ın üye ve daire sayılarının artmasından istifade edilerek seçilen 160 FETÖ üyesi, Yargıtay’ı örgüt menfaatlerine göre şekillendirdi.

Yargıtay’da örgüt amaçlarını gerçekleştirmek yerleştirilen ilk 7 isim ise şöyle:

1) Selahattin Atalay (FETÖ firarisi)

Darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edildi. 18 Temmuz 2016’da hakkında gözaltı kararı verildi.

FETÖ davalarında, Yargıtay içinde alınacak kararları veren kurulda yer aldığı, yapı içinde etkin isimlerden olduğu itirafçı beyanlarına yansıyan Atalay, Ankara Atatürk Lisesini bitirdikten sonra 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1982’de mezun oldu.

İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlayan Atalay, Yargıtay tetkik hakimliği, Adalet Başmüfettişliği, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Teftiş Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinin ardından 24 Şubat 2011’de Yargıtaya üye oldu.

FETÖ’nün yargıdaki 9 kişilik beyin takımından biri olan Atalay, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesiyken Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 11 Temmuz 2011’de yapılan seçim sonucunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeliğine seçilmiş, 24 Ocak 2013’e kadar da YSK üyeliğini yürüttü.

2) Ali Eryılmaz (FETÖ firarisi)

İzmir Namık Kemal Lisesinin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1984’te mezun olan Eryılmaz, İzmir hakim adayı olarak göreve başladı.

Bir dönem Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yedek üyeliği görevini yürüten Eryılmaz, çeşitli illerde savcılık yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Adalet Başmüfettişliği görevlerinde bulundu.

24 Şubat 2011’de de Yargıtay üyeliğine seçildi.

3) Kuddusi Celalettin Esen (FETÖ firarisi)

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1982’de mezun olan Esen, Ankara hakim adayı olarak göreve başladı. Çeşitli illerde hakimlik görevlerini yürüten Esen, Ankara hakimi iken 24 Şubat 2011’de Yargıtay üyeliğine seçildi.

4) İsmail Köse (FETÖ firarisi)

Eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici’yi örgütle tanıştıran isim olarak bilenen İsmail Köse de hakkında yakalama kararı bulunan eski Yargıtay üyeleri arasında yer alıyor.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak tutuksuz yargılanan Ahmet Hamsici, 1997’de Adalet Bakanlığında tetkik hakimi olarak göreve başladığını, burada eski Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım ile aynı odada çalıştığını, Yıldırım’ın yanına sık sık ziyarete gelen İsmail Köse’yle de burada tanıştığını beyan etti.

Hamsici, Köse’nin daveti üzerine örgüt elebaşı Gülen’in sohbetlerinin yapıldığı, namaz kılındığı toplantılara katılmaya başladığını söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1985’te mezun olan İsmail Köse, Ankara hakim adayı olarak göreve başladı.

Bergama ve Eynesil hakimliklerinin ardından Yargıtay tetkik hakimi olan Köse de 24 Şubat 2011’de Yargıtay üyeliğine seçildi.

5) Ahmet Karadavut (Yargılaması devam ediyor)

Yargıtay 9. Ceza Dairesinde “FETÖ üyeliği” suçundan tutuksuz yargılanan Karadavut, Yargıtay 13. Ceza Dairesi üyesi olarak görev yaptı.

İzmir Eşrefpaşa Lisesinin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Karadavut, Mersin, Hazro, Şabanözü hakimliği ve Yargıtay tetkik hakimliği görevlerinin ardından 18 Ocak 2010’da Yargıtay üyesi seçildi.

Karadavut’a ait telefonlarda da örgüt üye ve yöneticilerinin kullandığı “KakaoTalk” programının izine rastlandı. Kapatılan Bank Asya’da 3 ayrı hesabı bulunduğu, örgüt liderinin talimatı sonrasında da sanık Karadavut’un eşi adına aynı bankada altın ve döviz hesabı açıldığı tespit edildi.

Örgütün “beyin takımıyla” irtibatları da tespit edilen Karadavut’un, örgütün “tepe yöneticisi” oldukları iddiasıyla yargılanan Recep Uzunallı ile 2013-2014 yılları arasında 6, Abdülkadir Aksoy ile 2006-2015 yılları arasında 88, Faruk İlk ile 2009-2015 yılları arasında 87 telefon görüşmesi yaptığı da belirlendi.

6) Coşkun Demir (FETÖ tutuklusu)

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1984’te mezun olan ve Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Coşkun Demir, çeşitli illerde hakimlik yaptıktan sonra 24 Şubat 2011’de Yargıtay üyeliğine seçildi.

FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılanan Coşkun Demir, duruşmalarda suçlamaları reddetti.

Kendisini, “Bu yapının anayasal düzeni yıkacağı aklıma hiç gelmezdi, cemaat (FETÖ) adı altındaki bu örgütü 15 Temmuz’a kadar ahlak, eğitim ve iyilik hareketi olarak tanıyordum.” diyerek savundu.

Coşkun Demir, eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici’yi örgütle tanıştıran bir başka isim.

Demir’in yargılandığı davada tanık olarak dinlenen Hamsici, 1985’te hakimlik stajı yaparken Demir’in yanına geldiğini ve tanıştıklarını, 1993’te görev yaptığı Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde kendisini ziyaret eden Demir’in kendisini sonradan “ışık evleri”nden biri olduğunu öğrendiği eve götürdüğünü beyan etti.

Duruşmalarda, kendisine ait telefonla 2 bin 834 kez ByLock’a giriş yaptığı tespiti okunan Demir, “Çok şaşırdım. Hiç haberim yok.” savunmasını yapmıştı.

7) Mehmet Uslu (FETÖ tutuklusu)

Diğer sanıklar gibi Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985’te mezun olan Mehmet Uslu, çeşitli illerde savcılık ve hakimlik görevlerinin ardından 24 Şubat 2011’de Yargıtay üyesi seçildi.

FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılanan Uslu, duruşmalarda, bilerek hiçbir yasa dışı oluşum içinde yer almadığını, kendisinin “FETÖ üyesi” üyesi olduğuna dair somut bir delil bulunmadığını savundu.

Uslu, örgütün talimatıyla Yargıtay’a üye seçildiğini ve ByLock kullandığı tespitini ise kabul etmemişti.

Kaynak: AA

Kategoriler