Anasayfa » FETÖ’nün sözde imamı Yunanistan’da görüntülendi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün sözde imamı Yunanistan’da görüntülendi

FETÖ’cü kadroların firar işlemlerini Yunanistan’dan organize eden örgüt imamı Yalçın Esmek Atina’da Alman plakalı aracında görüntülendi.

 • Yalçın Esmek bir Hollanda vatandaşı ve aynı zamanda Yunanistan tarafından 18 Ocak 2018’de verilmiş IWCB84591 kimlik numarasına sahip.
 • Esmek’in, “Praksitelous 4, 15342 Agia Paraskevi Atina” adresindeki ikametgâhının kapı zilinde ‘YES’ yazıyor. Yalçın Esmek’in kısaltması olan bu ifade, örgütün yurtdışında bile istihbarata karşı tedbir unsuru olarak basit de olsa şifreleme yolunu seçtiğinin göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.
 • Esmek’in ofisi ise “Papadiamantopoulou 92 Zografou'” adresinde yer alıyor. Burada bulunan bir deponun haricinde “Frinis 51 Pangrati Atina PK 11633” adresinde “Mora Trade” adlı bir şirketi de bulunuyor.
 • Gıda ürünleri satan bu şirketin tabelasında “Moral” yazıyor. Tabelada ayrıca “Food Export” ve “Emporio Trofimon” (Yunanca Gıda Ticaret) yazıları da bulunuyor.
 • Şirketin www.moratrade.eu adresinde bir web sitesi de var. Bu sitede bal, zeytin, zeytin yağı, kuru gıda ve marmelat gibi ürünler Türkçe olarak tanıtılıyor.
 • Esmek, Atina’da Yunan diplomatların ve gizli servis yetkililerinin çocuklarının okuduğu Fransız okulu Lycée Franco-Hellénique Eugène Delacroix’un hemen karşısındaki bir apartmanda oturuyor.

Esmek, örgütsel toplantıları ve faaliyetlerini ofisinde gerçekleştirdiği, Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa gibi ülkelere Alman plakalı aracıyla rahatça giderek örgütün mahrem imamları ve üyeleriyle de buluştuğu kaydedildi.

Avrupa ülkelerinde mahrem imamlar başta olmak üzere kaçak FETÖ’cülerin ikamet ve mali meselelerini çözen Esmek, 2011-2012 yıllarında örgütün Slovakya imamlığını yürüttü.

28 Kasım 2011’de Esmek, Slovakya’da Türk-Slovak İş Adamları Derneği’nin açılış törenini düzenlediği, 27 Mayıs 2012’de Bratislava’da düzenlenen Türk- Slovak Günü programının da organizatörü olduğu belirtildi.

Yunanistan’daki örgüt kampları 

 • FETÖ üyeleri Yunanistan’da “İltica Merkezleri” adı verilen kamplarda kalıyor.
 • Bu kamplar yaklaşık beş yüz insanın yaşadığı kurumsal binaların bulunduğu yerlerde bulunuyor. FETÖ’cüler burada konfor içinde yaşıyor. Ya bulundukları ülkeye iltica ediyorlar ya da örgütün gidecekleri bir sonraki ülkeye seyahat için yaptığı hazırlıkların tamamlanmasını bekliyorlar.
 • Türkiye’den Yunanistan’a geçişler Meriç Nehri üzerinden yapılıyor.
 • Firariler, kuzeyden güneye doğru Kastanides-Orestiada (Kumruçiftliği)- Dimetoka-Soufli (Sofulu) sınır hattından Yunanistan’a intikal şeklinde gerçekleşiyor.
 • Sınırı geçtikten sonraki güzergâh ise: Meriç Nehri’nden geçtikten sonra Kumçiftliği, Dimetoka veya Sofulu bölgelerinden Büyük Derbent (Mega Derio) mücavirinden Kozlukebir (Arriana) ve Şapçı (Sappes) istikametleri.
 • Sınır bölgesinde yakalanamayan/kendiliğinden yerel makamlara siyasi iltica talebinde bulunmayan FETÖ mensupları, Egnatia Otobanı’na yöneliyor ve otoban üzerinden batıya doğru ilerliyor. Diğer yandan da2017’de Frankfurt merkezli Time To Help E.V. isimli yardım derneğinin öncülüğünde Yunanistan’daki kamplarda kalan örgüt mensuplarına yardım tırlarının gönderildiği de belirlendi.

Yalçın Esmek, darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan sekiz FETÖ’cünün, iltica başta olmak üzere bu ülkedeki tüm işlemlerini yürüten kozmik isim olarak nitelendiriliyor.

FETÖ firarisi Ekrem Dumanlı, CHP eski Lideri Deniz Baykal’a yönelik kumpasın mimarlarından Cevheri Güven, ByLock kullanıcısı Nur Ener ve yabancı basına Türkiye aleyhine demeçler veren Tuba Güven gibi FETÖ’cüler Yunanistan üzerinden yurtdışına firar etmişti.

Kaynak: Sabah

Kategoriler