Anasayfa » FETÖ’nün inkâr stratejisi: 650 sayfalık ByLock dökümünü bile kabul etmedi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün inkâr stratejisi: 650 sayfalık ByLock dökümünü bile kabul etmedi

Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün sözde “eyalet muhasebecisi” olan sanık hakkında açıklanan 7 yıl 6 aylık hapis cezasının gerekçesi kararı, terör örgütünün inkâra dayalı yüzünü bir kez daha gösterdi.

Sanık H.Ç. hakkında yazılan 13 sayfalık gerekçeli kararda, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi, “kendisinden olmayanlar” üzerinde oluşturduğu baskı detaylarıyla anlatıldı. Ayrıca gerekçeli kararda 15 Temmuz darbe girişiminin nasıl yapıldığı ve FETÖ’nün mahrem eyalet yapılanması anlatıldı.

Kararda, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan sanık H.Ç’nin, yargılama sırasında inkâr etmesine karşın nasıl etkin bir BYLock kullanıcısı olduğu da yer aldı. Gerekçeli kararda sanığın FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u 2 GSM hattı üzerinden kullandığının teknik verilerle tespit edildiği, kullanıcı adının “ali4601”, ID numarasının “449955” ve son çevrim içi tarihinin de 19 Şubat 2016 olduğu belirtildi.

Sanığın, ByLock üzerinden haklarında işlem yapılmış birçok örgüt mensubuyla irtibat halinde bulunduğu bildirilen kararda, “Sanığın, ByLock’u birden çok kez kullandığının, uygulama üzerinden birçok örgüt mensubuyla irtibat halinde bulunduğunun, görüşme içeriklerinin örgütsel mahiyette olduğunun, örgütsel toplantılar hakkında ve yine örgütsel motivasyonu artırıcı mesajların paylaşıldığının belirlendiği tespit edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Kararda, “Ali” kod adını kullanarak sözde “ev abiliği, bölgeci, bölge talebe mesulü, bölge imamı ve Seyhan eyalet muhasebecisi” gibi görevlerle örgütsel faaliyet yürüttüğü belirtilen H.Ç’nin, 650 sayfalık ByLock konuşma dökümü tespit edilen örgütün sözde “dar bölge memur ünitesi sorumlusu” ile uygulamada arkadaş oldukları da anlatıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler

Kategoriler