Anasayfa » FETÖ’nün ‘eski günlerine dönmek’ için geliştirdiği strateji deşifre edildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün ‘eski günlerine dönmek’ için geliştirdiği strateji deşifre edildi

FETÖ sanıklarının darbe yargılanmalarındaki inkâr stratejisi deşifre edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a darbe davalarında vekalet eden Av. Dr. Hüseyin Aydın, FETÖ sanıklarının davalardaki tutumlarından yola çıkarak, çoğunluğunun ortak bir savunma stratejisiyle hareket ettiklerini ve bu stratejinin terör örgütü tarafından belirlenerek dikte ettirildiğini belirtti.

15 Temmuz darbe yargılamalarının bir ceza yargılaması olması nedeniyle özellikle sanık profili ve davranışları itibariyla birçok farklılık barındırdığını söyleyen Aydın’ın, davalara ilişkin analizleri şu yönde:

 • Sanıkların çoğunluğu örgüte üyelik düzeyinde bağlı ve örgüt sempatizanı.
 • Sanık profili, bugüne kadar Türkiye ceza yargılaması pratiğinde görülen en eğitimli sanık profili.
 • Sanıkların yüksek düzeyde eğitimli olmaları ve örgütsel eğitimden geçmiş olmaları, ceza yargılamalarında daha önce karşılaşılmayan taktik ve stratejilerle karşı karşıya kalınmasına neden oldu.
 • Sanıkların çoğunluğu ortak bir savunma stratejisiyle hareket ediyor.
 • Strateji gerçeğin küçük parçalara bölünerek yok edilmesi, parça parça yalanların mantıklı ve tutarlı bir şekilde bir araya getirilerek bir gerçeklik algısı oluşturulmasından meydana geliyor.
 • Parçalara bölünerek yok edilmesi gereken gerçek, 15 Temmuz darbe girişiminin bir FETÖ darbesi olduğu ve bu kapsamda icra edilen eylemler.
 • Oluşturulması amaçlanan sahte gerçeklik algısı ise darbe girişimin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından planlanan kontrollü bir darbe olduğu yalanı.
 • Bu strateji çerçevesinde, sanıkların yüzlerce parçaya bölünmüş gerçeğin hangi bölümünü karartacağı terör örgütü tarafından belirlenmiş ve yine oluşturulmak istenen gerçeklik algısı için hangi yalanların kim tarafından söyleneceği tek tek tayin edilerek sanıklara bildirilmiş.

Sanıkların büyük bir çoğunluğu yukarıda ifade edilen stratejiye gözaltına alındığı andan itibaren riayet ederken, bir kısmı da değişik nedenlerle gerçekleri ilk aşamada olduğu gibi anlattı.

Görece olarak sayıca az olan ikinci gruba giren sanıklar, ilk ifadelerinde özellikle darbe girişiminin FETÖ ile ilişkisi açısından çok çarpıcı ve detaylı bilgiler verdiler.

Bu gruba giren sanıkların da çoğunluğu mahkeme aşamasında önceki ifadelerini reddettiler.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle büyük bir şok yaşayan terör örgütü, kısa bir süre mensuplarıyla iletişim kuramadı.

Bu süre içinde örgütle iletişimi kopan, içine düştüğü durum nedeniyle büyük bir travma yaşayan ve bu nedenle örgüte aidiyeti zayıflayan bir kısım sanık olayları tüm gerçekliğiyle anlattı.

Terör örgütü kısa süren bu şokun ardından, değişik kanallar üzerinden mensuplarıyla temas ederek sanıkların aidiyetlerini tekrar inşa etti.

Terör örgütü, yargılanan mensuplarının her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak, dayanışma göstererek ve özellikle ailelerine sahip çıkarak aidiyet duygusunu tekrar inşa edince, itirafçı olan sanıklar da dahil olmak üzere, örgüt üyesi tüm sanıklar, terör örgütünün tüm talimatlarını yerine getirmeyi bir vazife olarak gördü.

Darbe yargılamaları bağlamında örgütün, sanıklara yüklediği temel görev ise şöyle:

 • Darbe yargılamaları bağlamında örgütün, sanıklara yüklediği temel görev ise öncelikle örgütsel aidiyetleri kesin bir şekilde reddederek örgütü darbeden aklamak.
 • 15 Temmuz gerçeği üzerinde soru işaretleri oluşturmak.
 • Örgütün darbeyle ilgili oluşturmak istediği yanlış algıya hizmet etmek.

Kaynak: AA

Kategoriler