Anasayfa » FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığı yapılanması deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığı yapılanması deşifre oldu

fetonun-disisleri-bakanlig-adresi
FETÖ'nün Dışişleri Bakanlığı

FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan 2009-2013 yılları arasındaki sınavlarının sorularını çaldığı ortaya çıktı. Örgütün, aday meslek memurluğu, konsolosluk ve ihtisas memurluğu sınavlarının sorularını nasıl çaldığı tüm detaylarıyla tespit edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip, sınavlarda usulsüzlük yapan 470 kişiyi deşifre etti. Soruşturma kapsamında bilirkişi raporu, MASAK raporu, HTS analizleri, büfe/ankesör çalışması, etkin pişmanlık ifadeleri ve havuz sorgularından yararlanıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın soruşturması kapsamında, sınavı kazananların ağırlıklı olarak FETÖ’nün kapatılan Fatih Üniversitesi mezunlarından olduğu belirtildi. Örgütün, Avrupa ve Afrika’nın çeşitli ülkelerinde bulunan yurt dışı sorumlularının, elçiliklerde göreve başlayan örgüt mensupları ile irtibata geçerek elçiliğe gelen kriptolu mesajların kendilerine aktarılmasını sağladıklarının altı çizildi. Soruşturma kapsamında sorgulananlardan 61’i etkin pişmanlıktan faydalanarak itirafçı oldu.

İtirafçılar Pensilvanya’dan tehdit edildi

İtirafçı olan FETÖ’cü Y.Ş., örgütün kendisinin anlattıklarından paniğe kapıldığını ve Pensilvanya’dan arayarak “emniyet ile iş birliği” yapmaması konusunda tehdit edildiğini anlattı. Örgütün avukatlarının, dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen Y.Ş. adına sahte vekaletname çıkartarak dosyaya erişmeye çalıştıkları ortaya çıktı. FETÖ mensuplarının soruları nasıl dağıttığını itiraf eden Y.Ş., şu ifadeleri kullandı:

“2009 yılında KPSS sınavına hazırlandığım dönemde F.Ö. isimli kişi tarafından KPSS çalışma evi olarak kullanılan cemaat evine yerleştirildim. Ancak o dönem sınavı kazanamadım. 2010 KPSS’e hazırlandım ve sınava 1 hafta kala O.A. isimli bir kişi evde bulunan cep telefonlarının bataryalarını çıkarttırdı. Ardından Kuran’a el bastırarak 120 sorudan oluşan Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularını verdi.”

“Cevapları işaretlenmiş 100 soru verdi”

Y.Ş., ifadelerinin devamında şunları kaydetti:

“Dışişleri Bakanlığı sınavı için E.Z. isimli kişi beni başka bir cemaat evine yerleştirdi. Eve gelen örgüt mensubu evde kalan kişilerle beraber bize takım elbise giydirerek sözlü mülakata hazırladı. Daha sonra başka bir eve bizi götürerek E.E. isimli kişi cevapları işaretlenmiş 100 soru verdi. Verilen o sorular Dışişleri Bakanlığı 2012 yılı test sınavında çıktı.”

Gözaltına alınan diğer FETÖ’cüler ise, Dışişleri Bakanlığı sınavlarına bakanlığın internet sitesinde bulunan notlardan çalıştıklarını söylediler. M.N.D. isimli itirafçı, FETÖ ile 2008 yılında tanıştığını, 2013 KPSS sorularını örgüt mensubu kişiden aldığını ve Dışişleri Bakanlığını test sorularının cevaplarını gelmesi sonucu kazanarak atandığını anlattı. Etkin pişmanlıktan yararlanan Y.Z.K. ise; üniversite 1. sınıfta okurken FETÖ’nün yurtlarında kaldığını, 2009 yılında çalışmış olduğu kurumu ankesörlü telefon ile arayan örgüt mensubunun Dışişleri Bakanlığı sınavlarına hazırlayacaklarını söyleyerek cemaat evine çağırdığını ve verilen soruların cevapları sonucunda kazandığını aktardı.

FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığı’na kendi adamlarını sızdırdığı belirtildi

Raporda; 2010-2013 döneminde Dışişleri Bakanlığına giren memurların mezun oldukları üniversitelerin 2010 öncesi ve 2014 sonrası ile karşılaştırıldığında izahı olmayan bir sapma olduğu vurgulandı. 2005-2009 dönemlerinde Ankara’da bulunan üniversitelerden mezun olan adayların ilk sıralarda olduğu ancak 2009-2013 yıllarında ise bu üniversitelerde düşüş olduğu kaydedildi. Bu üniversitelerin yerine, OHAL kapsamında KHK ile kapatılan Fatih Üniversitesi o dönem mezun olanların alındığı belirtildi.

fetonun-disisleri-bakanlig-adresi

ByLock kullanan örgüt mensupları ve “Dışişleri Abisi” olduğu belirlenen kişinin yazışmaları detaylıca incelendi. ByLock’un yurtdışında tablet gibi cihazlarda kullanıldığı tespit edildi. Yurt dışı görevlere gidecek olan kişilere laptop ve içinde Fetullah Gülen’in sohbetleri olan 32 GB flaş bellek verildiği belirtiliyor.

KAYNAK: SABAH

 

 

Kategoriler