Anasayfa » FETÖ’nün ‘çöpçatan çifti’ hakkında 22 buçuk yıl hapis talebi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün ‘çöpçatan çifti’ hakkında 22 buçuk yıl hapis talebi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaparken ihraç edilen Nesrin Gürsan’ın başhekim kocasıyla birlikte FETÖ’nün katalog evlilik faaliyetlerini yürüttüğü öğrenildi.

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Gürsan ve eşi Pasinler İbrahim Hakkı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Şevki Gürsan hakkında “FETÖ yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, meslekten ihraç edilen çiftin FETÖ’nün katalog evlilik faaliyetlerini yürüttükleri vurgulandı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Prof. Dr. Nesrin Gürsan ile eşi Başhekim Dr. Mehmet Şevki Gürsan, 22 Temmuz günü tutuklandı. Prof. Dr. Nesrin Gürsan bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Çift hakkında Erzurum 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde “FETÖ yöneticiliği” suçundan dava açılırken hazırlanan iddianamede, gizli tanık ifadelerine de yer verildi.

Fuat Avni’nin takip edilmesini istemiş

“Kemal” kod adlı gizli tanık, Prof. Dr. Nesrin Gürsan’ın üniversitede örgütün önemli elemanlarından biri olduğunu öne sürdü. Gizli tanık, “Nesrin Gürsan örgüt mensuplarının evlilik faaliyetlerinde aktif rol aldı. 17/25 Aralık sürecinden önce bu husus gizlenmediği için üniversitedeki birçok kişi bunu biliyordu. 17/25 Aralık’tan sonra ‘Fuat Avni’ isimli Twitter kullanıcısının takip edilmesi için çevresindeki herkese not kağıdı yazarak verdi.” diye konuştu.

Örgüt içi evlilik faaliyetlerini yürütmüşler

İddianamede, Nesrin-Mehmet Şevki Gürsan çiftinin katalog evlilik olarak bilinen örgüt içi evlilik faaliyeletini yürüttükleri ifade edildi. Çiftin ‘evlendirme mesulü’ olarak değerlendirildiği anlatılan iddianamede, bunun da sanıkların örgüt içerisinde yönetici statüsünde olduklarını ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

ByLock kullanmışlar

İddianamede Gürsan çiftinin, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla 5 Şubat 2014’ten itibaren Bank Asya’ya yüklü miktarda para yatırdığına vurgu yapıldı. Prof. Dr. Nesrin Gürsan’ın örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığında değinilen iddianamede, Gürsan çiftinin örgüt için himmet ve bağış topladığı da kaydedildi. Prof. Dr. Nesrin Gürsan’ın Atatürk Üniversitesi içerisinde örgütün kadın yapılanmasında önemli bir yerinin olduğu belirtilen iddianamede, Dr. Mehmet Şevki Gürsan’ın ise 17/25 Aralık sürecinden sonra örgüte bağlı Şifa Hastanesi’nin doktor ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyetlerde bulunduğu aktarıldı.

Erzurum 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına başlanan sanık Gürsan çifti, suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, Dr. Mehmet Şevki Gürsan’ın adli kontrol kararı ile tahliyesini kararlaştırdı. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler