FETÖ'de Bugün

Zaman gazetesi eski yönetici ve yazarları için istenen ceza belli oldu

Zaman gazetesi eski yönetici ve yazarları hakkındaki davada Mümtazer Türköne, Ali Bulaç ve Şahin Alpay’a “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “FETÖ üyeliği” suçundan da 15’er yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki salonda görülen duruşmaya biri başka davadan tutuklu 18 tutuklu sanık ile aralarında Şahin Alpay’ıın da bulunduğu 6 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasınının hazır olduğunu belirterek mütalaayı okumaya başladı.

Savcı, sanıklar Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Şahin Alpay ve İbrahim Karayeğen’in, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Cumhuriyet Savcısı tutuklu sanıklar Türköne, Bulaç ve Karayeğen’in tutukluluk hallerinin devamı yönünden karar verilmesini istedi.

Mütaalada, Zaman Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal’ın örgüte sadakatinden vazgeçmediği, örgüt üyesi olmadığını söylese de örgütle ilgili tek bir eleştiri yazısı yazmadığı, tüm yazılarını FETÖ’nün bakış açısıyla kaleme aldığı ve örgütün şirketlerinin içinin boşaltılmasına yardım ettiği tespitlerinde bulunuldu. Mütalaada, “toplumu darbe girişimine hazırlamaya çalıştığı”, “darbenin nesnel koşullarını oluşturma yönünde faaliyet gösterdiği” anlaşılan sanık Ünal’ın “Anayasayı ihlal” ve “terör örgütü üyesi olmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep edildi.

Zaman gazetesi köşe yazarlarından Ahmet Turan Alkan’ın örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki evini ziyaret ederek övgü dolu yazı yazdığı, Gülen’e sadık kalarak ve örgüt hiyerarşisi içinde hareket ederek yazılar kaleme aldığı ve darbenin nesnel koşullarının oluştuğuna toplumu iknaya çalıştığı vurgulanan mütalaada, Alkan hakkında da “Anayasa’yı ihlal ve “terör örgütü üyesi olmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası öngörüldü.

Mütalaada sanık İhsan Duran, Orhan Kemal Cengiz hakkında da “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanıklar Nuriye Ural ve Lalezar Sarıibrahimoğlu hakkında “örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istenirken, bu sanıklar için “Anayasayı ihlal”, “TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından beraat talep edildi.

Kaynak: AA

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler