FETÖ'de Bugün

Yargıtay FETÖ sanıklarının cezasını onadı

FETÖ’cü Başyaver’in dosyası istinaftan geçti

Yargıtay FETÖ davasından yargılanan Eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri kurmay albay Bekir Furkan Özdaban’ın cezasını onadı. Özbadan, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesince, hakkındaki Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin davada “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından Özdaban’ın dosyasına ilişkin kanun yolu incelemesi tamamlandı. Özdaban hakkında verilen hüküm, istinaf mahkemesince hukuka uygun bulundu. Kararda, yerel mahkemenin verdiği hükümde usul ve esas yönünden hukuka aykırılığın bulunmadığı, yargılama aşamasında eksiklik olmadığı ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu kaydedildi. Bunun yanı sıra, delilerin hukuken geçerli ve elverişli olduğu, sanığa yönelik ceza artırımının yasal gerekçeye dayandığı belirtilerek, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesinin hükmünün yerinde olduğu vurgulandı. Ceza dairesi, bu kapsamda sanık ve avukatının istinaf başvurusunu esastan reddederek Özdaban’ın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Dosya, temyiz incelemesi için Yargıtay 16. Ceza Dairesine iletildi.

Yargıtay FETÖ sanıklarının cezasını onadı
Bekir Furkan Özdaban

Mahrem imamlarla 442 görüşme yaptığı tespit edilmişti

Bekir Furkan Özdaban, 2012 yılında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde başyaverlik görevine atanmıştı. Bu görevinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kısa bir süre başyaverliğini yapan Özdaban, ardından 24 Ağustos 2015 tarihinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevlendirilmişti.

Özdaban’ın, örgüt mensuplarının deşifre olmamak için kullandıkları operasyonel hat üzerinden mahrem imam Adem Özer ile iletişim kurduğu, 6 Temmuz 2012 ile 19 Aralık 2013 tarihleri arasında mahrem imamlarla karşılıklı olarak 442 görüşme yaptığı tespit edilmişti. Bunun üzerine 13 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınan Özdaban’ın, operasyonel hatları Adem Özer ile aynı tarihte aldıkları kaydedilmişti. Baz kayıtlarına göre Özdaban’ın görevi kapsamında Ankara dışında bulunduğu süreçlerde de bu hattı kullandığı belirlenmişti. Darbe girişiminde yer aldığını itiraf eden eski Yarbay Levent Türkkan ve Abdullah kod adlı gizli tanık da Özdaban hakkında örgüt üyesi olduğuna dair beyanda bulunmuşlardı.

Gerekçeli kararda, sanık ile örgüt arasında hiyerarşik ilişki nedeniyle suçun maddi ve manevi unsurlarının oluştuğu vurgulanarak, operasyonel hat ile yapılan görüşme sayısı ve yerlerinin öneminin yanında suçun işleniş şekli nedeniyle ceza alt sınırından uzaklaşılarak hüküm kurulduğu belirtildi. Sanık Bekir Furkan Özdaban’a bu kapsamda “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası verildiği kaydedildi.

Yargıtay FETÖ tutuklusu Mustafa Simavlı’nın cezasını onadı

Yargıtay FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen eski Yargıtay üyesi Mustafa Simavlı hakkındaki karara yönelik temyiz incelemesini tamamladı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nda (FETÖ/PDY) grup sorumlusu olduğu belirtilen Simavlı’ya “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan verilen 10 yıl hapis cezasının onanmasını kararlaştırdı. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan eski Yargıtay üyesi hakkındaki hüküm 2 Nisan 2019’da karar duruşmasında açıklanmıştı. Simavlı, hakkındaki iddiaları reddederek tanık ifadelerinde çelişki bulunduğunu belirtmişti. FETÖ üyesi olmadığının savunan Simavlı, örgütün şifreli haberleşme programı olan ByLock’u kullanmadığını öne sürmüştü.

Davanın 15 Mart 2018’deki celsesinde eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem tanık sıfatıyla dinlenmişti. Erdem, sanık Simaylı’nın Yargıtay’a “cemaat mensubu” kurul üyelerinin talebiyle seçildiğini söylemişti. Aynı duruşmada ifade veren başka bir tanık olan Yargıtay üyesi Günal Akyol da, Simaylı İzmir’e atandıktan sonra 2008 yılında tanıştıklarını, burada Mehmet Sait Demiröz, Birol Çengi ve Simavlı ile sohbet toplantılarına katıldıklarını anlatmıştı. Akyol, bu gruptan sorumlu olanların Demiröz ve Simavlı olduğunu belirterek, Simavlı’nın evinde de toplantılar yapıldığını ifade etmişti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler