FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün medya yapılanması davasında yeni gelişmeler

atilla-tas-twitter

Yargıtay 8 sanığın cezasını bozmuştu

2017 yılında, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) medya yapılanmasına yönelik soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından başlatılan soruşturmanın ardından açılan davanın ilk duruşması 27 Mart 2017 tarihinde görülmüştü. Savcı Murat Çağlak tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün medya yapılanması hakkında bilgiler verilerek, örgütün medyayı algı operasyonları için nasıl kullandığı anlatılmıştı. İddianamede yer alan isimler arasında sosyal medyada “fuatavni” ismiyle tanınan Said Sefa ve kapatılan Meydan gazetesinin yazarı Atilla Taş da yer almıştı. Sanık Atilla Taş, “örgüte yardım etmek” suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almıştı. 6 Mart 2020’de görülen duruşmada ise mahkeme, sanıklardan Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve Atilla Taş yönünden verilen hükümlerin bozulmasına karar vermişti. Diğer 17 sanık hakkında verilen cezalar ise onanmıştı.

FETÖ’nün medya yapılanması davasında savunma yaptılar

FETÖ’nün medya yapılanması kapsamında Yargıtay tarafından cezaları bozulan Atilla Taş ve Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 8 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.  İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Ünal Tanık, Yakup Çetin, Ahmet Memiş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş avukatlarıyla beraber katıldı. Sanık Atilla Taş ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada dinlenen sanıklar savunmalarını yaparak adli kontrollerinin kaldırılmasını talep etti.

Atilla Taş dışındaki sanıkların adli kontrol tedbirleri kaldırıldı

Zaman Gazetesi’nde çalışan sanık Ali Akkuş’u tanıdıklarını beyan eden 3 tanık, Akkuş’un herhangi bir örgütsel bağ ile değil profesyonel iş kapsamında çalıştığını ve FETÖ propagandası yaptığını görmediklerini söyledi. Sanık Ünal Tanık ve Yakup Çetin hakkında da tanıklar benzer ifadelerde bulundu.

Atilla Taş’ın avukatı Sevgi Kalan, müvekkilinin attığı tweetlerle ilgili suç unsuru oluşmadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Taş ile ilgili “ihlal” kararı verdiğini belirterek bu kararın dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Kalan, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle müvekkili Taş hakkında ayırma ve beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, haklarında adli kontrol tedbiri bulunan sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Ünal Tanık, Yetkin Yıldız, Yakup Çetin, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve Cemal Azmi Kalyoncu’un adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdi. Sanık Atilla Taş’ın ise, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinden yargılanması için Adalet Bakanlığı’ndan izin beklenmesini dikkate alan heyet, bu suçlama yönünden savunması alınmayan Taş hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına hükmetti. Dosyasının ayrılması talebinin ise daha sonra değerlendirilmesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Şubat tarihine erteledi.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler