FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün mahrem yapılanmasına operasyon: 21 gözaltı

feto-nun-mahrem-imami-ne-demek

23 gaybubet evi deşifre oldu

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin başarıyla püskürtülmesi sonucu büyük oranda güç kaybetti. Buna rağmen, örgüt amaçlarına ulaşabilmek için her yolu deniyor. Yeniden yapılanma içine giren FETÖ, Türkiye’deki gizli faaliyetlerine hala sürdürüyor. Ancak yurt içinde ve sınır ötesinde yapılan operasyonlarla örgüt mensuplarına göz açtırılmıyor. FETÖ’nün faaliyetlerini deşifre etmeye yönelik soruşturmalar ve bu soruşturmalar neticesinde operasyonlar yapılmaya devam ediliyor. Ankara Mali Suçlarla Mücadele ile İstihbarat ekipleri ortak çalışarak, yalnızca FETÖ’nün mahrem imamlarının bildiği 23 gaybubet evi deşifre etti. Bu evlere yapılan baskınlar ile 21 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin mahrem imam oldukları kaydedildi. Baskında ele geçirilen dijital materyallerde ise önemli bilgilere ulaşıldı.

feto-nun-mahrem-imami-ne-demek

FETÖ’nün mahrem imamları itirafçı oldu

Ankara Mali Suçlarla Mücadele ve İstihbarat ekiplerinin koordineli çalışmaları sonucu ulaşılan hücre evlerinde kalan FETÖ’cülerin, sahte kimlikler ile evleri kiraladıkları, elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerini de deşifre olmamış örgüt mensupları üzerinden aldıkları anlaşıldı. Yakalanan 21 mahrem imamın, acil ihtiyaçları dışında evden çıkmadıkları, kendilerini dışarıya farklı isimler kullanarak tanıttıkları kaydedildi. FETÖ’nün mahrem imamlara aylık düzenli olarak para yardımı yaptığı ve bu paranın deşifre olmamış örgüt üyeleri tarafından elden teslim alındığı tespit edildi.

Baskında yakalanan FETÖ’cülerden itirafçı olanlar, daha önce deşifre edilmemiş, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 181 örgüt üyesini teşhis etti. Gaybubet evinde 4 yıl boyunca saklanan karı koca M.Ş. ile G.Ş., sahte kimlik ile yakalandı. FETÖ’nün mahrem imamı M.Ş., itirafçı olarak saklandığı süre boyunca örgütle ilgili sorgulama yaptığını, FETÖ’nün din ile bir ilgisi olmadığını görünce de itirafçı olmaya karar verdiğini ifade etti.

Harddiskleri mikrodalgada yakmaya kalktılar

Gaybubet evinde saklanan ve emniyet mahrem imamı olduğu belirlenen Süleyman T., emniyet güçlerini kapıda görür görmez örgütsel dokümanları yırtmaya başladı. Evdeki flash bellek ve harddiskleri ise mikrodalga fırına atıp yakarak imha etmeye çalıştı. Harddiskler son anda fırından alınarak kurtarıldı. İçindeki veriler ise Siber Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından kazıma yöntemiyle kurtarıldı. Bu harddisklerde, örgütün güncel yapılanmasına ilişkin arşivlenmiş şekilde birçok bilgi ve belgeye ulaşıldı.

Olay yeri inceleme ekiplerinin titizlikle yaptıkları çalışmalar ve kriminal incelemeler sonucunda, Süleyman T. tarafından parçalanan not kâğıtları tekrar birleştirildi. Notlarda, örgüt tarafından gönderilen talimatlar, yeniden yapılanma ile ilgili bilgiler, yeni atanan mahrem imamların isimleri, toplanan himmet paraları, paraların mahrem imamlar aracılığıyla kimlere gönderildiğine dair kod isimlerle oluşturulmuş liste bulundu. Baskın yapılan evlerde yapılan aramalarda, ayrıca sahte kimlik yapımında kullanılan baskı makineleri ele geçirildi.

Gaybubet evinde yapılan arama çalışmalarında, örgütün ailelere gönderdiği 110 bin TL, 22 bin 600 dolar ve 4 bin 230 Euro bulundu. Bunun yanı sıra; 4 sahte kimlik, 33 telefon, 25 sim kart, 21 Harddisk, 5 sd kart, 25 flash bellek, 32 bilgisayar-laptop-tablet, 8 CD-DVD, 5 yazıcı-wifi cihazı-ram ve 26 örgütsel döküman ele geçirildi. 21 örgüt üyesi kıskıvrak yakalanırken, 4’ü itirafçı oldu ve 11’i tutuklandı.

KAYNAK: HÜRRİYET

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler