FETÖ'de Bugün

Eski başyaver Ali Yazıcı’ya bir ağırlaştırılmış müebbet de suikast davasından

Cumhurbaşkanlığı eski başyaveri Ali Yazıcı’ya yargılandığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast davasında da ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanma yapılmıştı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Yazıcı ile eski Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı albay Cenk Bahadır Avcı, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Duruşmada yaklaşık 3 saat savunma yapan Yazıcı, suçlamaları ve hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, beraatini talep etti.

Duruşmada yaklaşık 5 saat savunma yapan eski Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı ise darbe girişimi sırasında yakıt almaya gelen ilk helikopteri püskürttüğünü, Muğla sınırı içinde askerin askere silah çektiği tek rütbelinin kendisi olduğunu iddia etti.

Bilerek, isteyerek herhangi bir suça katılmadığını öne süren Avcı, beraatini istedi.  Mahkeme heyeti Yazıcı’yı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, Avcı’yı da 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Ali Yazıcı 2017’de sonuçlanan ilk davada 18 yıl hapis cezası verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikaste yardım etmek” suçundan ceza alan Ali Yazıcı’nın suikastin asıl faillerinden biri olarak ceza almasını istemiş ve kararı temyize götürmüştü.

Kaynak: Hürriyet

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler