FETÖ'de Bugün

Birol Erdem’in eşi FETÖ davasından beraat etti

Birol Erdem’in eşi FETÖ davasından beraat etti

Gülümser Erdem 5 yıldır yargılanıyordu

Birol Erdem’in eşi Gülümser Erdem hakkında “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üyelik” suçlamasıyla dava açılmıştı. Birol Erdem, 25 Ekim 2010’da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi olmuş ve 21 Kasım 2011-1 Ocak 2014’te Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütmüştü. Eşiyle birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma çerçevesinde FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla 3 Haziran 2017’de gözaltına alınan Erdem, 17 Haziran’da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, eşi ise tutuklanmıştı. Tutuklanan Erdem’e, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince açılan davanın iddianamesinde “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunun yanı sıra “kişinin içinde bulunduğu zor şartlardan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık” suçlaması da yöneltilmişti. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Erdem; dosyasının geldiği aşama, delil durumu ve delilleri karartma şüphesi bulunmaması sebebiyle adli kontrol şartı ile tahliye edilmişti. Hakkında 20 yıl hapis istemiyle yargılanan Erdem, suçu işlediği sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Birol Erdem’in eşi FETÖ’nün emniyet imamıyla 7 kere görüşmüştü

Birol Erdem’in eşinin 15 Temmuz darbe girişimi ardından işlem yapılmış olan 115 numara ile 4 bin 701 görüşme yaptığı tespit edilmişti. Erdem’in eşi ile beraber 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu süreçte yurtdışında olmasına dikkat çekilen iddianamede, 11 Temmuz 2016 tarihinde Ankara Esenboğa Havayolu’ndan yurtdışına çıkış yaptığı ve 19 Temmuz 2016 tarihinde ise yurt dışı giriş kaydının olduğu belirtilmişti. HTS kayıtları incelenen Erdem’in, FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden olan Barbaros Kocakurt ile 2011 yılında 7 defa telefon üzerinden görüşme gerçekleştirdiği kaydedilmişti. Bunun yanında, FETÖ/PDY üyeleri ile irtibat kurmak için kullandığı telefon hattını 20 ayrı cihazda kullandığı da belirlenmişti.

Birol Erdem’in eşi FETÖ davasından beraat etti

FETÖ’nün üst düzey yöneticisi Barbaros Kocakurt

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e bağlı tüm organizasyonların başında bulunan Barbaros Kocakurt, örgüt içinde genel bilgi akışını sağlamakla görevli bir örgüt mensubu. 1970’lerden beri örgütün içinde olan Kocakurt, ayrıca 1986 yılında FETÖ elebaşıyla beraber Burdur’da yakalanan 13 kişiden biri. Askeri ve polis okullarındaki öğrencilerin ilk mahrem abisi olan Kocakurt’a, 1990-1999 yılları arasındaki tüm il ve ilçe imamlarının sorumluluğu verilmişti.

Kocakurt, 17-25 Aralık kumpasında FETÖ’cü polis müdürlerini yönlendirilmesinde görev almıştı. Pensilvanya’daki örgüt merkezinde karar alma heyetinde yer alan örgütün sözde Türkiye emniyet imamı Kocakurt, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde, ABD Başkanı Joe Biden’ın darbe olacağına dair verdiği haberi örgüt üyelerine aktarmıştı.

KAYNAK: SABAH

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler