FETÖ'de Bugün

Ankara’da FETÖ operasyonu: 143 gözaltı kararı

ankara-da-feto-operasyonu

102 mahrem imam belirlendi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar hızla yürütülmeye devam ediliyor. Ankara’da FETÖ soruşturması kapsamında, terör örgütünün Jandarma Genel Komutanlığı “mahrem hizmet” yapılanmasında yer aldıkları tespit edilen 102 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen 102 şüphelinin, mahrem imam olduğu kaydedildi. Emniyet mahrem yapılanmasında yer aldığı belirlenen 15 ve gaybubet evlerinde saklandıkları saptanan 26 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkartıldı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Siber Daire Başkanlıkları tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının tespit edilmesine yönelik çalışma başlatıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda, örgütün mahrem hizmetler yapılanması içerisinde faaliyet gösterdikleri belirlenen mahrem imamların, 61’inin çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından ihraç edilmiş kamu görevlisi oldukları belirlendi. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Organize ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, toplam 143 şüphelinin yakalanması için, Ankara merkezli 43 ilde çalışmalar başladı.

ankara-da-feto-operasyonu

Emniyet mahrem yapılanmasında 15 şüpheli

Fethullahçı Terör Örgütü’nün emniyetteki mahrem yapılanması içinde 15 şüpheli tespit edildi. Belirlenen şüphelilerin, HTS analiz çalışmaları sonucu örgütün sözde üst düzey örgüt mensupları ve bağlı bulundukları mahrem imamları ile çok sayıda iletişim kurdukları belirlendi. 8’inin 1’inci sınıf, 1’inin 2’nci sınıf emniyet müdürü olduğu kaydedilen 15 şüphelinin tespit edilmesinde, haklarında örgüt mensubu olduklarına dair verilen ifade ve teşhis tutanakları etkili oldu. Şüphelilerin, örgütsel kodlamaları ile örgüte bağlılıklarının yüksek derecede oldukları anlaşıldı. Silahlı terör örgütünün emniyet mahrem yapılanması içerisinde yer aldıkları tespit edilen şüphelilerin, tamamının daha önce kamu görevinden çıkartıldığı ve rütbelerinin söküldüğü kaydedildi.

Gaybubet evlerinde saklanmışlar

Örgüte ait gaybubet evlerinde kaldıkları saptanan 26 şüpheli tespit edildi. Gaybubet evi olarak adlandırılan, FETÖ mensuplarının yakalanmamak için saklandıkları hücre evleri, özellikle aranması bulunan firari örgüt mensupları tarafından kullanılıyor. Örgüt mensupları, bu evlerde gizlenerek yurt dışına kaçmak için hazırlık yapıyor. 26 şüphelinin, haklarında FETÖ soruşturmaları olduğu ve yakalanmak üzere arandıkları, yakalanmamak için de örgütün verdiği talimat doğrultusunda bu evlerde saklandıkları belirlendi. Haklarında yakalama ve gözaltı kararı bulunan şüphelilerden 16’sının, örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock kullanıcısı oldukları ve kamu görevinden çıkartıldıkları vurgulandı.

Ankara’da FETÖ operasyonu için düğmeye basıldı

Jandarma Genel Komutanlığı mahrem hizmetler yapılanmasında yer aldığı belirlenen 102 mahrem imam, emniyet mahrem yapılanmasında yer alan 15 ve gaybubet evlerinde saklandıkları kaydedilen 26 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Toplam 143 şüphelinin yakalanması için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Organize ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışmalar başlatıldı.

KAYNAK: TRT HABER

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler