FETÖ'de Bugün

2. Ordu Komutanlığı mahrem imamı Reşat Nazmi Oral’a 15 yıl hapis cezası

Ankara’da  Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözde 2. Ordu Komutanlığı mahrem imamı olduğu tespit edilen “Metin” kod adlı Reşat Nazmi Oral’a, “silahlı terör örgütü yöneticiliğinden” 15 yıl hapis cezası verildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanık Oral ve avukatı katıldı. Savcının esas hakkında mütalaasına karşı savunma yapması için söz verilen Oral, önceki beyanlarını tekrarladı, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Örgütün yöneticilerinden olmadığını öne süren Oral, sağlık sorunları nedeniyle hükümle birlikte hakkında adli kontrol şartı uygulanarak tahliye kararı verilmesini talep etti. Sanık avukatının da beyanı alınmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Oral’ı, “silahlı terör örgütü yöneticiliğinden” 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Savcılık, Şubat ayındaki mütalaasında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep etmişti.

Ayrıca hükümle birlikte Oral’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İmam olduğunu kabul etmişti

Reşat Nazmi Oral, savcılık sorgusunda 1983’te FETÖ ile tanıştığını, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in kendisine “Usame” kod adını verdiğini, hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra da örgüt faaliyetlerine devam ettiğini belirtmişti.

Sanık Oral, “mahrem hizmetler” sınıfında yer aldığı sırada, FETÖ’nün firari yöneticilerinden İsmail Büyükçelebi’nin, “Usame”nin dikkat çekeceği gerekçesiyle “Metin” kod ismini kullanmasını istediğini aktarmıştı.

Kuleli Askeri Lisesi’ndeki FETÖ mensuplarının 1989,1990 ve 1991 yılında mahrem imamlığını yapmıştı. Örgütün avukatlar yapılanmasının imamlığını da bir dönem yürüten Reşat Nazmi Oral’ın defalarca FETÖ elebaşı ile buluştuğu ortaya çıkmıştı.

Eşinin 2010’da Gaziantep’e tayini çıktığını, o dönem Kara Kuvvetleri Komutanlığı imamlığı yapan “Hacı Murat” kod adlı Ali Semerci’nin talimatıyla örgütsel faaliyetlerine burada da devam ettiğini anlatan Oral, daha sonra 2. Ordu Komutanlığı mahrem imamı olduğunu belirtmiş ve ve bu süreçte neler yaptığını anlatmıştı.

Reşat Nazmi Oral, örgütteki kritik görevlerinden bazılarını “Kozanlı Ömer” olarak Osman Hilmi Özdil’in üzerinde kartvizitinin çıkması sonrası bırakmıştı.

Oral, 15 Temmuz ihanetine katılan çok sayıda muvazzafın mahrem imamlığını yapmıştı.

Oral’ın mahrem imamı olduğu FETÖ’cü hainler

Bünyamin Tuner: Genelkurmay 2’nci başkanlığı özel kalem müdürüydü. Güler’in elleri bağlanıp, kafasına siyah bir başlık giydirilerek derdest edilmesi eylemlerine katıldı. 11 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Oktay Felekoğlu: Zeki Çolak’ı derdest eden ekiptendi. 11 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Savaş Kabaklı: Eski 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı. Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Hasan Polat: Eski 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı. Darbe başarılı olsa Hatay Sıkıyönetim Komutanı olacaktı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Kadir Yıldız: İstanbul’da darbeyi organize eden eski Kurmay Albay. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

 Oral, itiraf içeren söz konusu beyanlarını mahkeme huzurunda inkar etmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler