Anasayfa » FETÖ’nün TSK yapılanmasına 304 gözaltı kararı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün TSK yapılanmasına 304 gözaltı kararı

FETO_yapılanmasi_operasyon
TSK içindeki FETÖ yapılanmasına operasyon düzenlendi.

304 FETÖ şüphelisi

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki mahrem yapılanmasına yönelik İzmir merkezli 50 ilde operasyon düzenlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla yürütülen FETÖ’nün TSK yapılanması operasyonu gece saat 01:00’de başladı. Operasyonda 295’i muvazzaf 304 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. Ankesörlü ve büfe telefonlarından mahrem imamlarıyla temasa geçtiği tespit edilen şüpheliler arasında, 5 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 10 yüzbaşı, 53 üsteğmen, 5 teğmen, 221 astsubay, 7 uzman çavuşun yer aldığı ortaya çıktı. FETÖ‘nün TSK yapılanmasına yönelik operasyonda ayrıca mahrem imam olduğu tespit edilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çalışan 1 sivil memur olduğu tespit edildi. Şüpheliler arasında 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine dâhil olan muvazzafların da olması dikkat çekti. FETÖ’nün TSK yapılanmasını devam ettirmek için “renklendirme” yöntemini kullandığı tahmin ediliyor. Şüphelilerin 111’inin Hava Kuvvetleri, 193’ünün de Kara Kuvvetleri Komutanlığına bünyesinde.

Ankesörlü Soruşturması nedir?

Ankesörlü ve sabit hatlardan TSK içindeki kripto FETÖ’cülerle temasa geçmek, hain terör örgütünün ByLock’tan önce başladığı bir uygulama. ByLock’un deşifre olması sonrası FETÖ’nün çok daha dikkat ettiği bu haberleşme yöntemi, mahrem imamların ardışık arama yöntemi ile TSK içindeki örgüt üyeleriyle temasa geçiyor. Belirli zaman dilimlerinde yapılan bu görüşmeler ile daha önceden tespit edilen buluşma yerinde 15 günlük ya da aylık toplantılar yapılıyor. Edirne’de 2019 yılı başında yakalanan bir FETÖ mensubu astsubayın itirafları ile ortaya çıkarılan bu yöntem Edirne’den sonra İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye’de uygulanmaya başladı. FETÖ‘nün TSK yapılanmasının çözülmesini sağlayan operasyonların en büyüklerinden biri de bugün gerçekleşti.

FETÖ ‘nün Şifreleri çözüldü

TUBİTAK, üniversiteler ve istihbarat birimlerinden uzmanların dâhil olduğu bir ekip tarafından yapılan uzun çalışmalarla “ankesörlü arama” olarak bilinen yöntemin tüm şifreleri deşifre edildi. Mahrem imamlar sorumlu oldukları 10-15 kişilik örgüt üyelerinin telefon numaralarının son 4 hanesini değiştirerek, tek veya çift sayı ekleyerek kaydediyor. Kısa süren aramalar sonrası başka numaralar aranarak iz kaybettirilmeye çalışılıyor. Her seferinde farklı yerden gerçekleştirilen arama işlemleri de iz kaybettirmek için yapılan uygulamalardan biri. Ancak mahrem imamların bir süre sonra tüm aramalarını bir yerden yaptıkları tespit edilmişti.

Operasyonlar devam edecek

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının uzun süren çalışmaları sonrası TSK içindeki mahrem yapılanmayı deşifre ettiği ve bugün gerçekleşen büyük operasyonun dışında yeni operasyonların gerçekleşeceği bilgisi verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Kategoriler