Anasayfa » FETÖ operasyonu : 40 gözaltı kararı
FETÖ'de Bugün

FETÖ operasyonu : 40 gözaltı kararı

feto-operasyonu-istanbul

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki varlığının halen devam etmekte olduğunu, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra 27 Ocak 2021 tarihinde FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Serdar Atasoy gözler önüne sermişti. Geçtiğimiz günlerde hakkında 32,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Atasoy, 30 Ağustos 2020 tarihinde tuğgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) İstihbarat Daire Başkanlığı görevine atanmıştı. 27 Ocak 2021 tarihinde FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan emekli tuğgeneral, FETÖ’nün TSK’daki tehlikesinin hala devam ettiğini kanıtlamıştı.  FETÖ’nün TSK’daki gizli yapılanmasına yönelik soruşturmalar, bu nedenle hızla yürütülmeye devam ediliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik soruşturma başlatıldı. Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, şüphelilerin yakalanmasına yönelik FETÖ operasyonu için düğmeye basıldı.

Mahrem imamlarla ankesörlü telefonla görüştükleri belirlendi

Örgütün “mahrem imam” olarak adlandırdığı hücre sorumluları ile ankesörlü telefon hatlarından görüştüklerine dair tespit yapılan ve bir kısmı hakkında örgüt ile bağlantılı olduklarına dair beyan bulunan 40 kişinin yakalanması için İstanbul merkez il olmak üzere 12 ilde operasyon düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün itirafçı açıklamalarından çok sayıda delil elde edildiği kaydedildi. Bunun yanında, örgüt mensuplarının haberleşmede ankesör ve sabit hatları kullanmaya devam ettiği tespit edildi. Şüpheliler arasında 7’si aktif subay, 16’sı aktif astsubay olmak üzer 23 asker, 12 ihraç ve 1 istifa etmiş askeri personel, doktor, vergi müfetttişi ve öğrencinin yer aldığı kaydedildi.

FETÖ operasyonu kapsamında 32 kişi gözaltına alındı

İstanbul merkezli 12 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında yapılan baskınlar sayesinde 32 şüpheli kıskıvrak yakalandı. Şüpheliler sorgulanmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 1 şüphelinin covid-19 nedeniyle karantinada olduğu belirtildi. Kalan 7 firari şüphelinin yakalanması için ise operasyonların sürdüğü aktarıldı.

Ankesörlü telefon soruşturmaları nedir?

Ankesörlü telefon soruşturmaları kapsamında Fethullahçı Terör Örgütü’nün TSK’daki kripto yapılanmasına yönelik deşifre çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ankesörlü telefon soruşturması, FETÖ’nün TSK içindeki mevcudiyetinin çözülmesi bakımından yürütülen en önemli soruşturmaların başında yer alıyor. Bu kapsamda 1 buçuk senede 18 ayrı operasyon gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen operasyonlar sonucu toplam 2 bin 365 örgüt mensubu asker hakkında gözaltı ve yakalama kararı verildi.

KAYNAK: TRT HABER

 

Kategoriler