Anasayfa » FETÖ Cumhurbaşkanı Erdoğan’a defalarca suikast denedi
FETÖ'de Bugün

FETÖ Cumhurbaşkanı Erdoğan’a defalarca suikast denedi

FETÖ elebaşına sapkınlık derecesine bağlı olan Yusuf Bekmezci’nin yargılandığı davada gizli tanık FETÖ’nün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast planları başarısız olunca darbe planı yaptığını itiraf etti.

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan ‘Zaman’ kod adlı gizli tanık, Yusuf Bekmezci’nin Fetullah Gülen tarafından değer verilen, örgütte aktif ve sözü dinlenen biri olduğunu, özellikle örgütün Kazakistan’daki yapılanmasında aktif rol oynadığını söyledi.

Zaman kod adlı tanık, “Fetullah Gülen’in önemli esnafları vardır. Yusuf Bekmezci de cemaat (FETÖ) ilk kurulduğundan beri Gülen’in yanında olan şahıslardan biridir.

90’lı yıllarda Kazakistan’a gitmiş ve oradaki yapıyı kurmuştur. Yusuf Bekmezci’nin sözüne sadık insanlar vardır. Bekmezci, Fetullah Gülen’in en sevdiği insanlardan biriydi. Cemaatin (FETÖ) önemli imamlarının yetiştirilmesine sebep olmuştur. Kazakistan cemaatin (FETÖ) başkentlerinden biridir ve orada bu yapıyı Bekmezci kurmuştur.

Orada kolejler ve şirketler açmıştır. Fetullah Gülen onun için ‘Onu üzen, beni üzmüş sayılır’ ifadesini kullanmıştır. Cemaat (FETÖ) içinde kararları Yusuf Bekmezci verirdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ise yapılacağı önceden biliniyordu. 2010 yılında nasıl yapılacağı belliydi. Toplantılar özel derneklerde yapılıyordu. Yusuf Bekmezci de bu toplantılara katılırdı. Fetullah Gülen, “Biz darbeyi kansız planlıyoruz. Dünyada iki kişi kansız doğum yapmıştır. Bunlardan bir tanesi Hz. Meryem, diğeri Hz. Ayşe’dir. Biz de darbeyi yeni bir doğuma benzeteceğiz. Kansız, ağrısız bir doğum olacak. Eğer kanlı olursa, bütün stadyumlar kanla dolacak” demiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimleri yapıldı 

Öte yandan tanık, mahkemeye sunduğu ses kayıtlarında FETÖ’nün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimlerinin olduğunu, bunlar başarısız olunca darbe girişiminin gerçekleştiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi gitmesi için MİT operasyonu ve 17-25 Aralık operasyonlarını düzenlediklerini söyleyen  ‘Zaman’ kod adlı gizli tanık, “Erdoğan, Başbakan iken birçok kez suikast girişiminde bulundular. En sonunda darbenin kanlı olmasına karar verdiler.

Fetullah Gülen, “Stadyumlar kanla dolacak” dedi. 5 bin kişilik bir liste hazırlandı. Bu listede kimin stadyumda infaz edileceği, kimin cezaevine gönderileceği yazılıydı. Darbeye karşı çıkan kişiler, infaz edildi. İsmini hatırlamadığım Marmara Üniversitesi’nden bir profesör, Fetullah Gülen’in yaptıklarına karşı çıktığı için kaza süsü verilerek öldürüldü” dedi.

Amaçları Erdoğan’ın attan düşüp boynunu kırmasını sağlamaktı  

Cemaatin, Erdoğan’ın İstanbul’daki evinin karşısındaki bir evde suikast hazırlığı yaptığı sırada korumaların ay ışığının yansımasıyla keskin nişancı tüfeğini fark ettiklerini anlatan  ‘Zaman’ kod adlı gizli tanık; “Erdoğan’ın attan düştüğü gün, o ata çeşitli ilaçlar verdiler. Amaçları Erdoğan’ı attan düşürüp boynunun kırılmasıydı. Erdoğan için sıralı zehir kullandıklarını da biliyorum” diye konuştu.

Yusuf Bekmezci gibi başka isimlerde var 

Öte yandan ‘Zaman’ kod adlı tanık, “Yusuf Bekmezci, cemaat eğer bir piramitse bu piramitin ortasında değil üstündedir. Muğla’da Bekmezci’ye benzeyen bir şahıs vardır. Cemaat önemli kişileri, bu şekilde perdeler” dedi.

Sanık Yusuf Bekmezci ise, Kazakistan’a gidişi ile ilgili olarak, “Orada eğitim seviyesi çok düşüktü. Biz onlara Türkçe öğretmek için bir okul açacaktık. Kazakistan’da 16 sene kaldım ve bisküvi fabrikası işlettim” diye konuştu. Duruşmada dinlenen diğer tanıklardan bazıları, Bekmezci’yi bazı sohbetlerde gördüğünü ifade etti. Tanıklardan biri, “Onun görevi örgüt içinde finansman sağlamaktı. Mahrem imam ataması veya görevden alması söz konusu değildi. Fetullah Gülen’in vazgeçemediği isimler vardır. Yusuf Bekmezci de onlardan bir tanesidir” dedi.

Kategoriler