Anasayfa » Eski Tuğgeneral Nuri Cankıymaz için yeniden tutuklama kararı
FETÖ'de Bugün

Eski Tuğgeneral Nuri Cankıymaz için yeniden tutuklama kararı

emekli-tuggeneral-nuri-cankiymaz
Nuri Cankıymaz

FETÖ davasında tahliye edilmişti

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan, ardından adli kontrol şartıyla tahliye edilen eski Tuğgeneral Nuri Cankıymaz hakkında tekrar tutuklama kararı verildi. Eski Tuğgeneral Cankıymaz, 2014-2015 döneminde Milli Savunma Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı görevini yapmıştı. Cankıymaz, hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunurken Yunanistan’a kaçmaya teşebbüs etmişti. Eski Milli Savunma Bakanlığı Personel Daire Başkanı Cankıymaz, 25 Şubat’ta kaçmaya çalışırken Edirne’de yakalandı. Adliyeye sevk edilen Cankıymaz, çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı ve hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından dava açıldı. Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Cankıymaz, 14 Aralık’ta hâkim karşısına çıktı. Duruşmada ise haftada 2 gün imza verme ve yurt dışına çıkış yasağı tedbiri adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

nuri-cankiymaz-tuggeneral
Nuri Cankıymaz

“Kaçacak olsaydım geri dönmezdim”

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Nuri Cankıymaz ve yanında bulunan 4 kişi, 25 Şubat’ta yasa dışı yollardan Yunanistan’a kaçmaya çalışırken Edirne sınırında güvenlik güçleri tarafından yakalanmıştı.

Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkartılan eski Tuğgeneral Nuri Cankıymaz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. 9 buçuk aydır cezaevinde olduğunu belirten sanık, tutuksuz yargılanmak istediğini söyledi. Yunanistan’a kaçmaya çalışırken üzerinde sahte kimlik ile yakalanan Cankıymaz:

“2015’te emekli olduktan sonra sabit bir adreste yaşadım. Darbe girişiminden sonra evime baskın yapıldı. Ben de gerçekler ortaya çıkana kadar yurt dışında bekleyecektim. Daha önceki yıllarda gezi amaçlı çeşitli ülkelere seyahat ettim. Kaçacak olsaydım eğer, geri dönmezdim.” şeklinde savunma yaptı.

Cankıymaz’ın avukatı da, müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını iddia ederek tutuksuz yargılanması yönünde talepte bulundu.

Eski Tuğgeneral Nuri Cankıymaz hakkında verilen karara savcılıktan itiraz

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Tuğgeneral Nuri Cankıymaz hakkında verilen tahliye kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, sanığın daha önce kaçma girişiminde bulunduğu, bu nedenle adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı belirtildi. Bunun üzerine Cankıymaz’ın yeniden tutuklanması istendi. Talebi yerinde görmeyen Ankara 15’inci Ceza Mahkemesi, nihai kararı vermesi için itiraz dilekçesini ve dava dosyasını Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, sanık Nuri Cankıymaz’ın tutuklanmasına karar verildi.

KAYNAK: SABAH

 

 

 

Kategoriler