Anasayfa » Enver Altaylı’nın damadı hakkında karar verildi
FETÖ'de Bugün

Enver Altaylı’nın damadı hakkında karar verildi

enver-altayli-kimdir
Enver Altaylı

Metin Can Yılmaz, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) için kilit isimlerden biri olan Enver Altaylı’nın damadı Metin Can Yılmaz hakkında karar çıktı. Yılmaz, 19 Ekim 2017 tarihinde tutuklanarak Sincan Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensupları Mehmet Barıner ile Enver Altaylı’nın tutuklanmasının ardından Yılmaz, Ankara Emniyeti’ne giderek teslim olmuştu. Tutuklu yargılandığı davayı sulandırmak isteyen Yılmaz, en son dünyaca ünlü milyarder Elon Musk hakkında FETÖ’cü olduğuna dair şikayette bulunmasıyla gündeme gelmişti. FETÖ’nün CIA ile bağlantı kurmasında aktif rol oynayan MİT mensubu Altaylı’nın damadı Yılmaz’ın duruşması, 5 Kasım tarihinde görüldü. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmaya sanık Yılmaz, tutuklu bulunduğu cezeavinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Mahkeme tarafından Yılmaz’a, 12 yıl hapis cezası verilmesi uygun görüldü.

Tutukluluk hali devam edecek

Karar duruşması görülen Metin Can Yılmaz’a son sözü soruldu. Sanık Yılmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirtti ve ardından beraatini talep etti. Sanık avukatının da beyanının ardından, Mahkeme Başkanı Sebahattin Sarıdoğan, kararı açıkladı. Buna göre, sanık Yılmaz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12 yıl hapis cezasına karar verildi. Öte yandan, eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın damadı Yılmaz hakkındaki “siyasi ve askeri casusluk” suçundan ise beraat etmesine kararına hükmedildi. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine hükmetti.

Enver Altaylı’nın damadı hakkındaki iddianameden

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, aralarında Enver Altaylı ve Mehmet Barıner ve Metin Can Yılmaz’ın da bulunduğu sanıklar hakkında iddianame düzenlenmişti. İddianamede, Altaylı ve Yılmaz’ın, ABD’deki Halkbank davasını manipüle etmesi için bir dönem İran masasında görev yapan eski istihbaratçı Barıner’i yurt dışına çıkarmaya çalıştıkları kaydedildi. Savcının esasa ilişkin mütaalasını sunmasının ardından, Altaylı hakkında “silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 30 yıldan 42 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Barıner hakkında ise, “silahlı terör örgütü üyeliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Mahkeme, yargılama devam ederken Metin Can Yılmaz’ın dosyasını ayırdı. Ayrıca, Yılmaz’ın söz konusu suçlardan 35 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

KAYNAK: TRT HABER

Kategoriler