Anasayfa » Enver Altaylı 15 Temmuz sonrası CIA’e sığınmış
FETÖ'de Bugün

Enver Altaylı 15 Temmuz sonrası CIA’e sığınmış

İP milletvekili Ümit Özdağ’ın, partisinin İstanbul İl başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu söylemesi ve ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddialar hakkında soruşturma başlatması, 2017’den beri tutuklu olan eski MİT mensubu, Amerikan CIA ve Alman istihbaratıyla ilişkili Enver Altaylı ismini yeniden gündeme taşıdı.

Konuyu köşesinde taşıyan Hürriyet yazarı Nedim Şener,  Enver Altaylı iddianamesindeki önemli bir detayı okurları ile paylaştı: Enver Altaylı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’cü askerleri “milli ordu” ilan ederken, CIA’den yardım istiyor. Nedim Şener’in yazısından

60 yılın casusu CIA’den yardım isterken

Dava dosyasında yer alan, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi sonrası Amerika’da CIA ile ilişkili birine “Sevgili Mike” hitabıyla gönderdiği 4 Ekim 2016 tarihli bir e-postada kendisini Amerikan çıkarlarına nasıl adadığını şöyle anlatıyor:

“Biz şimdi Türkiye’de güvenilmez, çoğulcu, demokratik hukuk devletine ve hukukun üstünlüğüne düşman bir diktatör tarafından yönetiliyoruz. Gözaltına alınan ve tutuklanan insan sayısı yüz bine yakın. Türk milli ordusu sanki yok edilmiş. Kurnazca ve sinsice yürütülen bir plan çerçevesinde Türkiye Batı’dan kopartılarak, Rusya, İran ve Çin ile bir blok oluşturmuş, batıdan kopmuş bir Türkiye, ABD’nin Asya, Avrupa ve Afrika’daki varlığı için felaket olacağını düşünüyorum.

Şahsen ben Türkiye’nin karşı karşıya olduğu felaketin önlenmesi için mücadeleye kararlıyım ve elimden geleni yapacağım. Duane hayatta olsaydı herhalde bu mücadele benim için daha kolay olurdu. Ama o olmasa bile onun sayesinde tanıdığım dostlar var, sizler varsınız. Belfast’da yaşayacağıma göre görüşmemiz daha kolay olur diye düşünüyorum. Ne zaman Londra’da olacağını bilirsem, seni orada ziyaret etmek isterim.”

Dikkat çeken ayrıntı, e-postanın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yazılması, FETÖ’cü askerler için “milli ordu” demesi. Ayrıca Türkiye’deki durum ile savaşma kararı aldığını yazıyor ve “istihbaratçı Mike”dan yardım istiyor.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler