Anasayfa » Dönemin ABD Başkan Yardımcısı darbeden haberdarmış
FETÖ'de Bugün

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı darbeden haberdarmış

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, 15 Temmuz’dan 6 ay önce darbe girişiminden haberdar olduğu ortaya çıktı.

MİT’in deşifre ettiği ByLock mesajları Joe Biden’a uzandı. FETÖ’nün İstanbul imamlığını yapan Barbaros Kocakurt ile kapatılan STV’nin Genel Müdür Yardımcısı Rıdvan Kızıltepe arasında geçen konuşmalarda, ABD’nin darbe girişiminden önceden haberdar olduğu ortaya çıktı. Konuşmalara göre Joe Biden, Can Dündar ailesine darbe girişimini önceden bildirdi.

TSK’dan kokular geliyor

Rıdvan Kızıltepe’nin Barbaros Kocatepe’ye attığı mesajda “Biden, Can Dündar’ın oğluna ‘Bu adam bizi pek dinlemiyor ama TSK tarafından kokular geliyor.’ gibi bir cümle sarf etmiş. ‘Hâreket var.’ manasında kullanmış.” ifadelerini kullandı.

‘Çok cesur bir baban var’ diyerek desteklemişti

Can Dündar’ın MİT tırlarına ilişkin davada tutuklu olduğu dönemde Türkiye’yi ziyaret eden Joe Biden, Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege Dündar ile görüşmüştü. Ege Dündar, Biden ile aralarındaki görüşmeyi “Kısa bir konuşma oldu. Bana babamızın durumunu ve iyi olup olmadığını sordu. Bana babamın çok cesur olduğunu, onunla gurur duymam gerektiğini söyledi. Gereken her şeyi yaptıklarını, basın özgürlüğü için konuşmaya devam edeceklerini söyledi ve desteğini bildirdi.” şeklinde anlatmıştı.

Can Dündar firar etmişti

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayımlanması suçundan yargılanan Can Dündar, yurt dışına firar etmişti. “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” ve “casusluk” suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Dündar hâlen yurt dışında bulunuyor.

Kaynak: Akşam

Kategoriler