Anasayfa » Darbeci subay, telsiz konuşmalarına rağmen suçunu inkâr etti
FETÖ'de Bugün

Darbeci subay, telsiz konuşmalarına rağmen suçunu inkâr etti

“Yurtta Sulh Biziz” WhatsApp grubunda yer alan darbeci eski Subay Şakir Çınar, 15 Temmuz günü darbeci General Özkan Aydoğdu ile kalkışmaya ilişkin telsiz konuşmalarının deşifre olmasına rağmen suçunu inkâr etti.

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin İstanbul’daki “ana darbe” davasında yargılanan ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “hava ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması” suçundan da 9 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Subay Şakir Çınar “aldatıldığını ve kandırıldığını” öne sürdü.

Darbeci Çınar’ın, 13-14 Temmuz 2016’da Maltepe’deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı Karargah binasında darbe girişiminin İstanbul ayağında görevli darbeci Albay Muzaffer Düzenli’nin öncülüğünde yapılan toplantıya iştirak ettiği, söz konusu toplantıda Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kontrolünün sağlanmasında görevlendirildiği tespit edildi.

Çınar’ın darbe girişiminde telsiz konuşmalarına katıldığı ve aynı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan darbeci eski Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun koordinesinde hareket ettiği, Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında olay günü karargah nöbetini ifa eden bir uzman çavuş tarafından teslim edilen telsiz görüşmelerine ilişkin notlarda ortaya çıktı.

Telsiz konuşmalarına rağmen “aldatıldık” dedi

Davanın iddianamesinde kendisiyle birlikte hareket eden askerlere olay gecesinde ”Sabiha Gökçen Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanacağını, silah kullanma yetkilerinin bulunduğunu ve direnen kişilere yönelik bu yetkinin kullanılması gerektiğini” söylediği tespit edilmesine rağmen, savunmasında terör saldırısı beklentisiyle emniyet güçlerine yardım etmek için havalimanına gittiğini iddia etti.

Çınar, Sabiha Gökçen Havalimanı’na gittikleri sırada halkın tepkisiyle karşılaştığını belirterek, “Önümüz, arkamız hep halktı. Tankın üstüne dahi çıkıyorlardı. Hareket edemezdik ve etmedik de. Çünkü halkın veya personelin zarar görme durumu vardı. Eğer ki darbe niyetiyle gitseydik 8 zırhlı araçla daha kötü sonuçlar olabilirdi. “Aldatıldık, kandırıldık.” diyerek hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Darbe girişimi sırasında “IRMAK 81” telsiz kodunu kullanan eski Subay Çınar ile “IRMAK 1” kodunu kullanan eski Tuğgeneral Aydoğdu arasında geçen konuşmalar ise şöyle:

“IRMAK 1: 2 tane ZPT bekliyorum 1 No’lu nizamiyeye/ 22.35

IRMAK 81: Unsurlar çıkış yaptı diğer unsurları nizamiye bölgesinde/ 22.35

IRMAK 81: İlk unsurlar nizamiye bölgesinde tertiplendiği diğer unsurlar çıkış hazırlığında/ 22.37

IRMAK 81: Tüm unsurlar ile çıkıyoruz nizamiyedeyiz / 22.51

IRMAK 1: Mevki bildirin/ 23.27

IRMAK 81: Sabiha Gökçen Nöbetine/ 23.27

IRMAK 1: İhtiyat sizde mi / 23.27

IRMAK 81: Olumsuz / 23.37

IRMAK 81: Nizamiye yaklaşıyorum yoğun trafik var / 23.33

IRMAK 1: Köprüye 1 polis aracı yaklaşıyor dikkatli olun / 23.33

NOT: Eski Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, telsizde birçok birlik komutanıyla irtibat halinde.

IRMAK 81: Vukuatımız yok giremiyoruz çok yoğun trafik var / 23.43

IRMAK 81: Trafik kapalı polisler tarafından kapatıldı. Jandarma çatışın emri almış / 23.58

IRMAK 1: Basıp geçin / 23.58

IRMAK 81: Yolu açıp geçeceğiz / 23.58″

Çatışacağız mesajını komutanın gönlünü almak için atmış

Savunmasına devam eden Çınar, konusu suç teşkil eden emir almadığını ve vermediğini savundu. Çınar’a, kışladan çıkmadan önce birliklere yaptığı konuşma ile WhatsApp grubunda paylaştığı “Sabiha Gökçen sivil trafikten dolayı nizamiyeye giremiyoruz. PÖH (polis özel harekat) ‘Çatışacağız’ diyormuş. Sivil trafiği hemen açıp çatışacağız.” mesajı soruldu.

Konuşma yaptığını ve mesaj attığını kabul eden Çınar, “Konuşmamda ‘TSK yönetime el koymuştur.’ şeklinde ifadem olmadı. Onur Kara’nın böyle bir ifadesi var, bu ifadeyi kabul etmiyorum. WhatsApp konusu ise komutanım kızmıştı. Bana ‘Grupta bilgi vermiyormuşsun.’ diye kızmıştı. Ben de gönlünü almak için mesajı attım.” dedi.

Kaynak: AA

Kategoriler