Anasayfa » Darbeci tekniker müebbet hapis cezası aldı
FETÖ'de Bugün

Darbeci tekniker müebbet hapis cezası aldı

darbeci tekniker

Darbeci tekniker helikopterle taşınmıştı

Darbeci tekniker Ömer Şanlı, 15 Temmuz hain darbe girişiminde TRT, Digiturk ve Vodafone Arena’yı basan darbeci askerlerle aynı helikopterdeydi. Vodafone Arenaya giden ekibin içinde yer alan Şanlı’nın hedefinde Digitürk binası vardı. Görevi, halkın yayın organlarından bilgi almasını engelleyerek devletle ilişkisini kesmek olan Şanlı, darbe girişiminin teknik konulardan sorumlu sivil unsurlarındandı. Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçekleştirdiği 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi esnasında, televizyon yayınlarını kesmeye yeltenen sivil teknisyen Ömer Şanlı hakkında karara varıldı. TRT’nin Ulus yerleşkesi ve Digitürk binasının işgaline ilişkin yürütülen davada Şanlı’nın dosyası firari olduğu için ayrılmıştı. Yakalandığında yargılanan teknisyen, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Pişmanlık belirtisi göstermedi

Duruşma 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Sanık Ömer Şanlı, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Davanın müdahillerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı, TBMM ve TRT’nin avukatları da davanın görüldüğü mahkeme salonunda hazır bulundu. Mahkeme heyeti davayı karara bağlayarak sanık Şanlı’ya “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Sanık Ömer Şanlı’nın duruşmadaki tavrı, davranışları ve sözleri ile işlediği suçtan pişmanlık duymaması nedeniyle, cezasında indirim uygulanmadı.

Cezaevinde çürüyecek

Ayrıca sanık, ‘her türlü yayın organlarının yayınlarını hukuka aykırı şekilde engelleme’ suçundan da 5 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme tarafından, sanığın kendisine tanınan hak ve yetkiyi kötüye kullanarak söz konusu suçu işlediğini belirlendi. Bu gerekçeyle, sanığa verilen hak ve yetkilerin ömür boyu yasaklanması kararlaştırıldı. Anayasayı ihlal gibi kapsayıcı bir suçtan cezalandırılan sanık hakkında, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “(FETÖ) silahlı terör örgütüne üye olmak”, ve “mala zarar verme” suçlarından ceza hükmü kurulmadı. Mahkeme tarafından sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

darbeci tekniker, müebbet, 15 temmuz darbe girişimi

O gece ne yaşanmıştı?

15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece, Atatürk Havalimanı’ndan kalkan bir helikopter, 6 sivil teknikeri Ümraniye Casper Plaza’dan aldı. Teknikerlerin 3’ü TRT’ye giderken, diğer 3’ünün hedefinde Vodafone arena vardı. Darbeci tekniker Ömer Şanlı, Vodafone arenaya giden ekibin içindeydi. Digitürk binasına gidip yayını kesmek için her yolu deneyen darbeciler, yoldan geçen bir özel aracı ve İETT otobüsünü havaya ateş ederek durdurdular. Sivil araca Üsteğmen Erkan Demir ile birlikte 3 kişi bindi.

Darbeci askerler daha sonra gasp edilen İETT otobüsü ve şoförü ile birlikte Digitürk binasına giderek binayı işgal ettiler. Burada, Digitürk personeline yayının kesilmesi için baskı yaptılar. Yayın kesilmeyince Binbaşı Ali Akkaş, binanın içinde bulunan cihazlara ateş etti. Darbeciler polis tarafından yakalandı.

İddianame hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu işgal girişimlerine ilişkin 94 sanığın yer aldığı bir iddianame hazırlanmıştı. Teknik ekipte yer alan Ömer Şanlı’nın dosyası firari olduğu ve kimliği tam olarak tespit edilemediği için ayrılmıştı.

İddianamede darbe teşebbüsünün yaşandığı gece ile ilgili şu ifadelere yer verilmişti;

“Söz konusu sivil şahıslar olay tarihinden önce birbirlerini tanıyan, aynı şirketlerde çalışmış FETÖ silahlı terör örgütüne mensup şahıslardır. Darbe teşebbüsünden haberdar olan şüpheliler, o gün de Niyazi Akalın’ın Ümraniye’deki evinde bu amaçla toplanmışlardır. Zaten darbe teşebbüsü eyleminin saat 21.30 sıralarında başladığı düşünülürse ismi geçen teknik personelin, Ümraniye’deki evlerinden 00.00 sıralarında alındıkları, bu saatte darbe teşebbüsünden haberdar oldukları ve özellikle darbe teşebbüsünde bulunan terörist gruba destek olmak ve onların eylemlerini kolaylaştırmak ve onlarla birlikte hareket etmek için eyleme katıldıkları tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

 

Kategoriler