Anasayfa » Ankara’da FETÖ operasyonu: 125 gözaltı
FETÖ'de Bugün

Ankara’da FETÖ operasyonu: 125 gözaltı

ankara-da-feto-alinanlarin-listesi

FETÖ’ye yönelik iki ayrı soruşturma başlatıldı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar hızla yürütülmeye devam ediliyor. Ankara’da Fethullahçı Terör Örgütü’nün çözülmesine yönelik iki ayrı soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmalardan ilki, terör örgütünün mahrem hizmetler yapılanmasına, diğeri ise Dışişleri teşkilatı bünyesinden ihraç edilen kişilere yönelik yapıldı. Ankara’da FETÖ soruşturmaları kapsamında, örgütün Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki mahrem yapılanmasında yer aldıkları tespit edilen 18 astsubay ve 78 eski askeri öğrenci hakkında gözaltı kararı verildi. Ayrıca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen diğer soruşturmada, 29 şüphelinin, Dışişleri teşkilatı bünyesinde çalışırken FETÖ ile irtibatları nedeniyle meslekten çıkartılan ve bazıları memurluk sınavları öncesinde soruları aldıkları belirlendi. Yürütülen iki soruşturma kapsamında, şüphelilerin yakalanması için düğmeye basıldı. Toplamda, 125 şüpheli tespit edildi. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Organize ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, toplam 125 şüphelinin yakalanması için, Ankara merkez olmak üzere farklı illerde çalışmalar başlatıldı.

Sınav sorularını çalmışlar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında;

Dışişleri teşkilatı bünyesinde çeşitli kademelerde çalışan, FETÖ/PDY ile üyelik veye irtibatları bulunduğu gerekçesiyle meslekten çıkartılan ya da uzaklaştırılan kişilerin;

  • Meslek memurluğu,
  • Konsolosluk ve
  • İhtisas memurluğu yazılı sınavları öncesinde soruları aldıklarına dair deliller bulundu.

Belirlenen 29 şüphelinin, aynı zamanda örgütün kriptolu haberleşme programı olan ByLock kullanıcısı oldukları da tespit edildi.

Ankara’da FETÖ mahrem yapılanmasına gözaltı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü TEM ve SİBER Daire Başkanlıkları tarafından, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin deşifre edilmesine yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında, 96 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin, örgütün Jandarma Genel Komutanlığı içinde “mahrem hizmetler” olarak adlandırılan yapılanmasında yer aldıkları belirlendi. Şüphelilerin;

  • 18’i daha önce görevden uzaklaştırılmış astsubay,
  • 78’i ise daha önce ilişiği kesilen askeri okul öğrencisi olarak belirlendi.

Ankara’da FETÖ soruşturmaları kapsamında, şüphelilerin yakalanması için Ankara merkez il olmak üzere, 37 ilde gözaltı kararı verildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, şüphelilerin yakalanması için çalışmalara devam edildiği öğrenildi.

KAYNAK: TRT HABER

 

 

Kategoriler