Anasayfa » Anayasa Mahkemesi’nden FETÖ sanığına tazminat
FETÖ'de Bugün

Anayasa Mahkemesi’nden FETÖ sanığına tazminat

Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski hakim Mustafa Özterzi’nin kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Özterzi, tutuklama kararının ardından haklarının ihlal edildiği iddiasıyla 12 Ağustos 2016’da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Bursa’da hakim olarak görev yapan Özterzi, Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “silahlı terör örgütüne üye olma ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından 19 Temmuz 2016’da tutuklanmış, ve aynı mahkemenin 5 Aralık 2018 tarihli kararı ile beraat etmişti.

7 Anayasa Mahkemesi üyesinin karşı oy kullandığı kararda, “Suç işlediğine dair kuvvetli belirtiler ortaya konulmadan başvurucu hakkında tutuklama tedbirinin uygulanmasının kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına aykırı olduğu sonucuna varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

AYM ayrıca, Mustafa Özterzi’ye 27 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

‘Başvurucu, somut deliller olmadan tutuklandı’

Resmi gazetede yayınlanan kararın açıklama bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

“Somut olayda soruşturma makamları başvurucunun suç işlediğine dair belirtileri somut olgularla ortaya koymadan tutuklama tedbirine başvurmuştur. Bu itibarla olağanüstü hâl döneminde temel hak ve özgürlüklerin kullanımının durdurulmasını ve sınırlandırılmasını düzenleyen Anayasa’nın 15. maddesinin başvurucunun kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına yönelik güvencelere aykırı bu müdahaleyi meşru kılmadığı değerlendirilmiştir.

Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.”

Fakat Anayasa Mahkemesi, hukuki başvuru yollarının tüketilmiş olmaması sebebiyle, Mustafa Özterzi’nin tüm iddialarını kabul etmedi.

Kaynak: EuroNews

Kategoriler