Anasayfa » Ali Fuat Yılmazer FETÖ paralarıyla aday olmuş
FETÖ'de Bugün

Ali Fuat Yılmazer FETÖ paralarıyla aday olmuş

Ali Fuat Yılmazer’e himmet akmış

Ali Fuat Yılmazer,  Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasının  (FETÖ/PDY) Emniyet yapılanmasındaki en önemli üyelerinden biriydi. Ergenekon, Balyoz ve Tahşiyeciler kumpasında başrolde olan Yılmazer, yasa dışı dinleme ekibinin de başında yer almıştı. Ali Fuat Yılmazer 2014 yılından bu yana hapiste. 2015 seçimlerinde İstanbul’dan bağımsız aday olan Ali Fuat Yılmazer 59 bin 697 oy almıştı. İstanbul’da FETÖ’nün mali yapılanmasına düzenlenen operasyonda ele geçirilen bilgiler FETÖ mensuplarının “himmet”lerinden Ali Fuat Yılmazer’in de payına düşeni aldığını gösterdi. FETÖ mensuplarının Paralel Devlet Yapılanması operasyonları döneminde toplanan himmeti burs olarak değil de “bilet” açıklamasıyla yolladığı belgelerde tespit edildi. Bazı örgüt mensuplarının daha ileriye giderek örgüte yolladıkları  FETÖ üyelerinin Yılmazer dışında topladıkları himmetleri Kaynak Holding ve Bank Asya üzerinden yurt dışına kaçırdığı biliniyor.

Elebaşının doktoru da cennete bilet demişti

FETÖ elebaşının doktoru Kudret Ünal 17/25 Aralık yargı darbesinden sonra zora giren Bank Asya’yı desteklemek için örgüt üyesi iş adamları ile konuşup “himmet” istemişti. Terör örgütü içerisinde üst düzey yöneticilerden biri olan Kudret Ünal, konuştuğu bir örgüt üyesi iş adamına “en az 10 umre 20 umre sevabı var” sözleriyle talimat vermişti. FETÖ firarileri arasında yer alan Kudret Ünal örgütün en zengin üyelerinden biri. Terörden arananlar listesinde mavi kategoride yer alan Ünal, 15 Temmuz sonrası FETÖ elebaşının ceketinden tansiyon ölçmüştü.

FETÖ içinde en az katalog evliliği kadar önemli olan himmetin kökeni, 1980’lerin başına kadar gidiyor. Kelime “yardım” manasına gelse de bu FETÖ’de, örgütün yerleştirdiği devlet memurlarının her ay maaşlarından ödemekle yükümlü oldukları aidat manasına geliyor. Bu oran genellikle yüzde 15 ile 20 arasında değişiyor. Bunun dışında örgütün destekledikleri işadamları da FETÖ’nün belirlediği oranlarda himmet vermek zorunda.

Köken olarak Şiiliğe dayanıyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün büyük önem verdiği “himmet” Şiilikteki “hums” (beşte bir) vergisine benziyor. Her yıl beşte bir oranında verilen hums toplama yetkisi Şii inancına göre ya “masum imamlarda” ya da onların vekili olan Ayetullahlarda. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in büyük önem verdiği “himmet”i ödemeyen örgüt üyeleri, “tard”adı verilen cezalandırma metoduna maruz kalıyor.

Kategoriler