Anasayfa » Akın İpek İngiltere’de 4 malikâne aldı 1 kilise yaptırdı
FETÖ'de Bugün

Akın İpek İngiltere’de 4 malikâne aldı 1 kilise yaptırdı

FETÖ çatı davasının firari sanığı Akın İpek 2015’te hakkındaki yakalama kararından 3 gün önce yurtdışına kaçtı. İpek’in kaçış öncesi halka arz ettiği Koza Altın A.Ş.’deki 30 milyon dolarla İngiltere’de 4 malikâne aldığı, çevreye iyi görünmek için bir de kilise yaptırdığı ortaya çıktı

FETÖ Çatı Davası’nın firari sanığı Akın İpek’in, hakkında soruşturma başlamadan önce kaçış hazırlığı yaptığı ve bu kapsamda halka arz edilen Koza Altın A.Ş.’nin parasıyla İngiltere’den 4 malikane aldığı ortaya çıktı. Bunların haricinde satın aldığı başka bir binayı da çevreye iyi görünmek için kiliseye çevirmiş. Ayrıca İpek’in Lüksemburg’taki banka hesabında bulunan 84 milyon euroya konulan tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin dava ile TMSF’ye devredilen şirketleri için açtığı 6 ayrı davayı da kaybettiği öğrenildi.

FETÖ Çatı Davası’nın şüphelileri arasında yer alan İpek, operasyondan 3 gün önce yurt dışına kaçtı. Firari İpek’in, Türkiye’ye iadesi için İngiliz mahkemelerinden ret kararı çıkarken, İpek’in Türkiye’den kaçmadan önce İngiltere’deki hazırlıklarını yaptığı ortaya çıktı.

Buna göre, Akın İpek’in kaçmadan önce halka arz edilen şirket olan Koza Altın A.Ş.’nin parasını kullanarak İngiltere’den 4 malikane aldığı belirlendi. Söz konusu malikanelerin her birinin 7 buçuk milyon dolar değerinde olduğu toplamda 30 Milyon dolara tekabül ettiği öğrenildi. İpek’in 4 malikaneyi hem kendisinin hem de diğer aile bireylerinin kullanımı için aldığı belirtildi. Yine İpek’in malikaneleri aldığı bölgede bir de bina satın aldığı ve burayı da çevredekilere iyi gözükmek için kiliseye çevirdiği öğrenildi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler