Anasayfa » Adil Öksüz’ün kayınbiraderine FETÖ’den hapis
FETÖ'de Bugün

Adil Öksüz’ün kayınbiraderine FETÖ’den hapis

Yargıtay, FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün, darbe girişiminin ardından saklanmasına ve kaçmasına yardım eden kayınbiraderi, örgütün Rusya imamı Ali Sami Yıldırım’a FETÖ üyeliğinden verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasını onadı.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından örgütün hava kuvvetleri imamı Adil Öksüz’ün kaçmasına yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Öksüz’ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım, bacanağı eski Habertürk Ankara Temsilcisi Erdal Şen, örgütün Kanada imamı İlhan Erdem, Yakup Yaman ve Akif Kopuz, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde “FETÖ üyeliği” suçundan yargılandı.

Soruşturmayı yürüten savcının karara itirazının da Asliye Ceza Hakimi tarafından delil yetersizliğinden reddedilmesi üzerine Öksüz, 21 dakika kaldığı Sincan’daki adliyeden çıkarak kayıplara karışmıştı.

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Adil Öksüz’ün, darbeden 3 gün sonra Ankara’dan uçakla İstanbul’a gittiği, 19 Temmuz’da Sakarya’nın Akyazı ilçesine geçtiği belirlenmişti.

Ali Sami Yıldırım kim?

Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım, serbest bırakıldıktan sonra uçakla İstanbul’a gelen Öksüz’ü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda karşılayan isim.

FETÖ’nün Rusya imamı olduğu da ortaya çıkan Ali Sami Yıldırım ifadesinde, Adil Öksüz’ün kendisini 18 Temmuz günü aradığını, otoparkta bulunan “SIR” plakalı aracını alarak kendisini havalimanında karşılamasını istediğini, bunun üzerine Öksüz’ü havalimanından alarak Üsküdar Kısıklı’da aynı binada oturdukları evine götürdüğünü anlatmıştı.

19 Temmuz’da Adil Öksüz’ün arabasıyla babası Cevat Yıldırım’ın Sakarya Akyazı’daki evine gittiklerini ve geceyi burada geçirdiklerini ifade eden Yıldırım, Öksüz’ün, “Bana hiçbir şey sormayın, ben buralardan gidiyorum. Nereye gittiğimi de sormayın.” diyerek evden çıktığını ileri sürmüştü.

Erdal Şen kim?

Eski Habertürk Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdal Şen de darbe girişiminin ardından Adil Öksüz’ün kaçmasına yardım edenler arasında yer alıyor.

Öksüz’ün bacanağı da olan Erdal Şen’in, Adil Öksüz ile 19 Temmuz 2016’da Sakarya’nın Akyazı ilçesinde aynı evde kaldıkları tespit edilmişti. Erdal Şen hakkında, “anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan müebbet hapis cezasıyla yargılanması istemiyle açılan dava devam ediyor.

Kaynak: AA

Kategoriler