Anasayfa » Abdullah Gül’ün darbeci yaverine ağırlaştırılmış müebbet
FETÖ'de Bugün

Abdullah Gül’ün darbeci yaverine ağırlaştırılmış müebbet

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaverliğini de yapan Tuğgeneral İsmail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar meslekten ihraç edilen eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak ile tutuksuz yargılanan ve halen Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığında görevli bulunan Yarbay Murat Gelen, üsteğmenler Burak Civelek, Ümit Birinci ve astsubay Ahmet Üney ile avukatları ve yakınları katıldı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski yaveri Tuğgeneral Güneşer, kendilerinin bir kumpasın içinde olduğunu ileri sürerek “Kumpası düzenleyen 3 albay bizi bir mezar içerisine bıraktılar. Bizi buradan çıkarmak sizlerin elinde. Bugüne kadar biz bu kumpasın ayak izlerini sizlere göstermeye çalıştık. Ben hiçbir zaman mal, mülk ya da mevki için mükaddes bildiğim değerleri ayaklar altına almadım. Biz komandolar olarak her operasyon öncesinde helallik alırız. Herkesin hakkını helal etmesini istiyorum” dedi.

Yarbay Veli Ceylan Ceylan ise 26 yıllık askerlik hayatı boyunca canını feda etmek için emir beklediğini belirterek suçsuz olduğunu savundu.

Yüzbaşı Nuri Kıyak da iyi bir savunma yaptığını ifade ederek “Bir hatamız varsa bu suçsuzluğumuzu ispatlamaya çalışmaktan kaynaklanıyor. Bundan sonra karar sizin, bağımsız ve tarafsız mahkemelerin. Bu mahkemelerin temsilcileri olan sizlerin en doğru kararı vereceğinizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kararlar

Duruşmaya katılan diğer tutuksuz sanıkların da beraatlarini talep etmesinin ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, İsmail Güneşer, Veli Ceylan ve Nuri Kıyak’ı “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet; Güneşer, Ceylan ve Kıyak’ın “terör örgütüne üye olmak” suçlamasından ise beraatına karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Yarbay Murat Gelen, üsteğmenler Mustafa Gürlü, İbrahim Arslan, Burak Civelek, Ümit Birinci, Vahit Sergici ile Astsubay Ahmet Üney’in “anayasayı ihlal etmek” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlamalarından beraatlarını kararlaştırdı.

Kaynak: NTV

Kategoriler