Anasayfa » 15 Temmuz’da TRT Haber Dairesi’nde neler yaşandı?
FETÖ'de Bugün

15 Temmuz’da TRT Haber Dairesi’nde neler yaşandı?

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor’un da bulunduğu 521 kişinin yargılandığı davada müştekiler dinlenilmeye başlandı. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada müştekiler FETÖ’cü darbecilerin TRT’ye yönelik baskınından sonra yaşananları anlattı.

Yere yatırdılar

TRT Haber Dairesi’nde görevli personel olarak çalıştığını ifade eden Emine Özlem Avcı,  saat 22 sularında FETÖ’cü hainlerin kanala girdiğini belirterek,   “Reji katına indirilince tekrar yere yatırıldık. Arkadaşların bir kısmına kelepçe takıldı ve başlarımızı kaldırmamamız konusunda uyarıldık. O arada bir bildirinin okunacağından bahsedildi. Başımız yerde olduğu için kimin söylediğini görmedim. Daha sonra da yerden kaldırıldık. Bazı arkadaşlarımız rejide kaldı, bizi üst kata çıkardılar. Biz, 8-9 kişiyle camekanlı bir odada olaylar bitene kadar tutuklu kaldık. Hürriyetimi tahdit eden kişilerden şikayetçiyim” dedi.

Uymazsanız cezalandırılacaksınız

TRT Haber Dairesi’ndeki bütün yayın iletildiği Devamlılık Stüdyolarında şef teknisyen olarak görev yaptığını belirten müşteki Cumhur Kılıç da, darbecilerin talimatlarına uymamaya çalıştıklarını aktararak,  “Saat 23.00-23.30 gibi bizim birime sivil ve askeri kıyafetli kişiler geldi. Başlarında rütbeli asker vardı. Ana kumanda ile TRT 1’in kapıları karşı kaşıya. O arada rütbeli asker herhangi bir sebep söylemeden, ‘Talimatları bundan sonra bizden alacaksınız, uymazsanız cezalandırılacaksınız’ dedi. Bunun üzerine ben darbe gibi bir şey olduğunu anladım. Daha sonra bizim birime bir asker ve sivil bırakarak diğer askerler gitti. Bıraktıkları sivil kişi ana kumanda yayıncılıktan anlıyordu. Darbeciler özellikle bizim oraya geldiler. TRT Haber’in yayınının bütün TRT kanallarından yayımlanmasını istediler bizden. Bunun üzerine tartıştık, geçiştirmeye çalıştık. Saat 24.00’te darbe bildirisi okunmaya başlandı. Sivil asker bizim yanımızdan hiç ayrılmadı, komut verdi. Odadaki diğer arkadaşım Ahmet Cesur’un telefonunu kapattırdılar” diye konuştu.

Kategoriler