Anasayfa » Zirve Yayınevi Katliamı
Cinayetler

Zirve Yayınevi Katliamı

Zirve Yayınevi katliamı ardından açılan dava üzerinden karartma ve kumpas yapıldı. Dava sürecinde tanık olarak ifade verenler FETÖ tarafından tehdit edildiklerini itiraf etti.

18 Nisan 2007’de Malatya’da İncil satan Zirve Yayınevinde biri Alman ikisi Türk vatandaşı üç Hristiyan öldürüldü. Zirve Yayınevi katliamı olarak anılan bu olayın ardından açılan davada FETÖ’cü savcılar tarafından karartma ve kumpas yapıldı. Dava sürecinde tanık olarak ifade verenler FETÖ tarafından tehdit edildiklerini itiraf etti.

Zirve Yayınevi Katliamı, 18 Nisan 2007’de Malatya’da İncil satan Zirve Yayın evinde biri Alman ikisi Türk vatandaşı üç Hristiyan’ın öldürülmesi olayıdır. Katliamı gerçekleştiren 5 zanlı olay yerinde yakalanarak gözaltına alındı. Ancak cinayetin örgütlü olma şüphesi ile dava başlatıldı.

2
Zirve Yayınevi Katliam’ı zanlılarından Salih Gürler

Dava daha sonra Ergenekon davası ile birleştirildi ve FETÖ’nün yayın organı Zaman Gazetesinde cinayetle ilgili sistematik algı yönetimi yürütüldü. 13 Mart 2009 tarihli Zaman gazetesi manşeti: “Ergenekon Zirve’ye uzandı.”

5
Zirve Yayınevi Davası’nın Ergenekon’la birleştirilmesi Zaman gazetesine bu şekilde haber oldu

Egenekon Ana Davası’na bağlanan dava kapsamında gizli tanık İlker Çınar’ın ifadesi ile aralarında Hurşit Tolon’un da olduğu çok sayıda isim bu davayla ilgili gözaltına alındı.

3
Eski 1. Ordu ve Ege Ordusu komutanı Hurşit Tolon

Çınar 2016 tarihinde yenilediği ifadesinde “Zirve Yayınevi cinayetinin işlenmesinde Gülen cemaatinin rolü vardır. Cemaat kendisini bu işten sıyırdı. Sıyıran Zekeriya Öz ve ekibidir.” diyerek örgütün cinayetteki ve cinayet sonrası kurulan kumpastaki rolünü itiraf etti.

4
Gizli tanık İlker Çınar

Zirve Yayınevi Katliam’ının ardından açılan davada Hurşit Tolon’la birlikte sanık olarak yargılanan 19 kişiden biri olan Levent Ercan 8 Ekim 2014 tarihinde Akşam gazetesinin sorularını yanıtladı. Ercan, hayatının bir döneminde Hristiyan olmuş ve Malatya’ya gidip gelen biri olduğundan olayın arka planını iyi bilen isimlerden biri.

6

Ercan verdiği röportajda 2011 yılında Yurt Atayün’ün başında bulunduğu TEM Şube’de 4 gün kaldığını söylüyor. Bu süreçte FETÖ’nün savcılarından ve şu anda yurt dışında firari olan Zekeriya Öz’ün kendini sorguladığından bahsediyor. Öz bu sorgu sırasında Ercan’a başının büyük dertte olduğunu ve kurtulmasının tek yolunun gizli tanık olmak olduğunu söylemiş. Ergenekon’da çok sayıda kumpasa karışan sözde savcı özde örgüt elamanı Zekeriya Öz’ün Ercan’a yönelttiği gizli tanıklık teklifini Ercan reddetmiş.

Screenshot_1
FETÖ’cü Savcı Zekeriya Öz

Ercan aynı zamanda Aralık 2007’de Eric Oosterbroek adında bir misyonerin kendisinden Zirve katliamını askerin yaptığını söylemesini istediğini belirtti. Söylediğine göre aynı misyoner Ercan’a bunu yapması karşılığında kendisini Zirve davasının avukatlarından FETÖ’cü yazar/avukat Orhan Kemal Cengiz’in koruyacağını söyledi. Orhan Kemal Cengiz hukukçu olmasının yanında örgütün yayın organlarında uzun süre yazarlık yaptı.

Screenshot_2
FETÖ mensubu Orhan Kemal Cengiz

Zirve Yayınevi katliamını ve diğer Hristiyan cinayetlerini çarpıtmak amaçlı piyasaya çok sayıda kitap çıktı. Kumpası güçlendirme amaçlı çıkan bu kitapların ve yazarların 5 tanesi şu şekilde:

1 – Ergenekon’un Zirvesi – Adem Yavuz Arslan

2 – “Bİ” Ermeni Var – Adem Yavuz Arslan

3 – Kanlı Eller Operasyonu – Yakup Doğru

4 – Kafesteki Türkiye – Sibel Hürtaş (Orhan Kemal Cengiz’in eşi)

5 – Kanlı Eller Beyaz Kaftanlar – Uğur Saçkesen

Bu isimlerin ortak özelliği de tamamının Gülen’e yakın isimler olması. FETÖ tarafından organize şekilde manipule edilen bir katliam hakkinda daha cok fazla detay eklemek mümkün

Bu katliamın yalnızca sonrasındaki manipülasyon değil, öncesinde FETÖ tarafından yürütülen misyoner düşmanlığı ve misyonerlere karşı kışkırtma faaliyetleri de cinayete zemin hazırlayan faaliyetlerden. Bunların bazı örnekleri için tıklayınız.

Kaynaklar:

Milliyet – Malatya’da Yayınevine Kanlı Baskın: 3 Ölü

Sabah – Sıra Bize De Gelecek

Milliyet – Tolon Paşa’ya Zirve Davasından Tutuklama Kararı

CNNTürk – “Zirve Yayınevi Cinayetinde Gülen Cemaatinin Rolü Vardır”

Akşam – Zirve’de Hıristiyan Paraller

Kategoriler