Anasayfa » Yunanistan’dan FETÖ’cülere iltica üssü
FETÖ'de Bugün

Yunanistan’dan FETÖ’cülere iltica üssü

15 Temmuz darbe girişiminin ardından firar eden 8 FETÖ’cüye ev sahipliği yapan, Türkiye’nin iade taleplerini karşılıksız bırakan Yunanistan yönetimi, FETÖ’cülerin güvenli limanı olmuştu. 4 binden fazla FETÖ’cünün firar bölgesi olan Yunanistan, terör örgütünün Türkiye’den kaçan teröristlerin Avrupa’nın diğer bölgelerine iltica etmeleri için her türlü yardımı sağlıyor. Bu duruma 2016 yılında bir günlük vize ile Yunanistan’ın Sakız Adası’na geçen O.Ç tanıklık etti.

FETÖ’cü müsün dediler

İlk işi buradaki polis karakoluna varmak oldu. Türk olduğunu söyler söylemez Fetullahçı olup olmadığı soruldu. Onun da beklediği soru zaten bu idi… Fetullahçı gruptan olduğunu ve iltica etmek istediğini söyledi. Sakız Adası’ndaki görevliler O.Ç.’nin işlemlerini jet hızıyla gerçekleştirdi. 3 gün içerisinde geçici kimlik kartı verildi ve iltica başvurusu onaylandı. Bu 3 gün içerisinde O.Ç. polis tarafından bir otelde misafir edildi. Bütün yeme-içme ve barınma masrafları polis merkezinde karşılandı. Eline geçici kimliği verilen O.Ç., Atina’ya yönlendirildi.

FETÖ’cülerle irtibata geçin

Atina’ya gelen 28 yaşındaki genç adam, Avrupa’daki başka bir ülkeye geçmek üzere araştırmalar yaparken barınmak amacıyla Yunan Göçmen Merkezi’ne müracaat etti. Onlara da Fetullahçı yapılanmadan olduğunu söyledi. Fakat Yunan görevliler Göçmen Merkezi’nde yer olmadığını, şehirde bulunan FETÖ gruplarıyla irtibata geçmesini tavsiye etti.

Örgüt abisi sorguladı

O.Ç., Twitter üzerinden Fetullahçı yapılanmada etkili olduğunu bildiği ‘Letonya Muhtarı’ isimli Twitter hesabıyla irtibata geçti. Örgütten olduğunu, Yunanistan’a kaçtığını, ortada kaldığını söyledi. Letonya Muhtarı isimli hesabı kullanan şahıs, birkaç telefon numarası yazarak bu kişilerle irtibata geçmesini söyledi. 4 ayrı örgüt sorumlusuyla görüşen O.Ç., sonunda ‘Faruk abi’ olarak kendisini tanıtan örgüt abisi tarafından Atina’daki bir hücre evine mülakata davet edildi.

Mülakatı geçemedi

Mülakatı geçemeyen ve yeterli referans veremediği söylenen O.Ç., örgüt evlerine kabul edilmedi. Genç adam, örgütün hücre evlerine kabul edilseydi buradan FETÖ’cülerin organizasyonuyla Avrupa’da başka bir ülkeye geçebilecekti. Birkaç gün Atina’da otellerde konaklayan ve Avrupa’ya geçiş yolları arayan O.Ç. başarılı olamayınca Konsolosluk ve Büyükelçilik ile irtibata geçerek Türkiye’ye döndü.

Yalanımı yutturamadım

FETÖ’cülerin mülakatından geçemeyen O.Ç., yaptığı açıklamada yaşadıklarını şöyle paylaştı: “Sakız Adası’nda Yunan yetkililere Türk olduğumu söyler söylemez FETÖ’cü olup olmadığımı sordular. Öyle olduğumu söyleyince de çok iyi davrandılar. Başka mülteciler karakoldaki banklarda yatarken beni otele gönderip tüm masraflarımı karşıladılar. Atina’da FETÖ’cüleri kendilerinden olduğuma ikna edip orada bir hücre evine yerleşebilseydim Avrupa’ya geçişimi garanti altına almış olacaktım. Fakat FETÖ’cülerin istedikleri referansları veremedim. Kendilerinden olduğum yalanını onlara yutturamadım. Yuttursaydım şimdi her şey bambaşka olacaktı” dedi.

Kaynak: Sabah 

Kategoriler